Nowy numer 46/2019 Archiwum

„Mamy nadzieję, że pan Owsiak wycofa słowa o eutanazji”

Mam nadzieję, że pan Owsiak wycofa słowa o eutanazji - powiedział KAI senator Krzysztof Jaworski z Solidarnej Polski, inicjator listu otwartego do Jerzego Owsiaka.

Wraz z kolegami z innych klubów - Markiem Sawickim z PSL, Jackiem Żalkiem z PO oraz Przemysławem Wiplerem z PiS zaapelował on do inicjatora Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy żeby przed 13 stycznia, kiedy to odbędzie się kolejna zbiórka pieniędzy, wycofał się z wypowiedzi, że "eutanazja to «pomoc starszym w cierpieniach»”.

W rozmowie z KAI sen. Jaworski wyjaśnił, że w liście chciano zwrócić uwagę Jerzemu Owsiakowi, że wypowiedział o jedno zdanie za daleko, zaś słowa autorytetów kształtują dziś opinie milionów. "Tak nie można, zwłaszcza że hasłem tegorocznej zbiórki jest 'Pomagajmy seniorom'" - przypomina sen. Jaworski.

- Mam nadzieję, że to był wypadek przy pracy i pan Owsiak zareaguje na nasz list, sformułowany z wielką kulturą i delikatnością i wycofa się z tej wypowiedzi - mówi inicjator listu.

W liście do Jerzego Owsiaka sygnatariusze piszą o jego wypowiedzi, że "powstał mocny zgrzyt w związku z zapowiedzią, iż planowana na 13 stycznia zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma być przeznaczona na seniorów".

Zwracają uwagę, że adresat jest znaną osobą polskiego życia publicznego. "Pana opinie kształtują i wpływają na poglądy wielu, zwłaszcza młodzieży. Moralne aspekty eutanazji należą do szczególnie złożonych i rozumiemy, że może Pan mieć osobiste wątpliwości w tym zakresie. Wydaje nam się jednak, iż dzieląc się nimi za pośrednictwem mediów, nie wziął Pan pod uwagę swojej pozycji w naszym społeczeństwie, przede wszystkim wpływu na młodzież. Prosimy, by w poczuciu odpowiedzialności rozważył Pan faktyczne skutki, jakie powodują takie wypowiedzi" - apelują politycy.

Podkreślają, że "przyzwolenie dla eutanazji, nie tylko prawne, ale również w wymiarze moralnym, jest jednym z tych zjawisk, które powoduje poważne konsekwencje dla sposobu funkcjonowania społeczeństw. Przede wszystkim dla rodziny, poczucia związków międzypokoleniowych. Choćby podświadoma myśl, iż w pewnych okolicznościach babcię lub dziadka można uśpić, powoduje realne zmiany w relacjach między ludźmi i obserwujemy to w społeczeństwach, które poszły w tym kierunku. Jest coś wręcz nieludzkiego w tym, iż w krajach, gdzie eutanazja jest dopuszczalna, starsze osoby obawiają się korzystać z pomocy służby zdrowia z powodu obawy utraty życia" - czytamy w liście.

"Bardzo prosimy, by rozważył Pan wszystko to jeszcze raz przed 13 stycznia i wycofał się ze swoich wypowiedzi. Szkodzić będą one przede wszystkim prowadzonej przez Pana akcji, gdyż w zestawieniu z zapowiedzią zbierania pieniędzy dla seniorów, brzmią wyjątkowo niefortunnie" - kończą autorzy apelu do szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

« 1 »

Zobacz także

 • diatryba
  06.01.2013 01:24
  Ludzie, nie róbta co chceta

  Od zarania, odkąd pojawiła się ta "kakofonia przemocy", byłem jej przeciwnikiem. Z wielu powodów. Zakulisowe, niewyjaśnione sytuacje ze zbiórkami datków. Bicie medialnej piany i odwracanie uwagi od problemów lecznictwa, stwarzanie pozorów pomocy, zamiast rzetelnego reformowania. To wielkie zło. Eutanazja to ogromna wygoda dla każdej ze stron. Zaoszczędza się fundusze na nieleczeniu ludzi nikomu nie potrzebnych, bo nieproduktywnych, mało, lub zupełnie bezwartościowych dla systemu. Rodzina (?), bliscy, mogą odetchnąć z ulgą, że w magiczny sposób unikną ciężaru opieki nad chorym. Sam chory, który jest zmęczony cierpieniem z powodu choroby, lekceważeniem, nieudolnością, odtrąceniem, zaczyna tracić wolę przetrwania i daje sobie zasugerować "jedynie sensowne rozwiązanie". Za taką decyzją może kryć się (i tak jest) presja otoczenia. Wnukowi przyda się pokój lub mieszkanie dziadka, mąż ma dosyć opiekowania się chorą żoną, dzieci opłat za dom opieki dla przewlekle chorych rodziców. Znam osobiście sytuację, gdzie wiele lat opiekowano się przewlekle przykutą do łóżka osobą, która pomimo cierpienia, uśmiechała się do wnucząt, opowiadała im, rozmawiała, uczestniczyła w życiu rodzinnym. Była kochana! Pomysł eutanazji, to wytwór egoizmu i lęgnie się tam, gdzie umiera miłość. W dobie środków uśmierzających ból, z każdym dniem nowocześniejszej medycyny, zatracamy uczucia. Stajemy się zimni i wyrachowani w korzyściach. Ludzie, nie róbta co chceta! Opamiętanie może nadejść, gdy "zupełnie dobrowolnie" poprosicie o "dobrą śmierć". Z urzędu.

  Jeżeli zatracamy instynkt przetrwania, to jest to dowód choroby umysłu.

  Jeżeli z miłości do bliźnich chcemy umrzeć wyłącznie dla ich komfortu, to także jest to dowód choroby umysłu.

  Niepoczytalność z powodu presji otoczenia szybko przerodzi się w administracyjny nakaz "zdania przywileju do życia". Dlatego ludzie, nie róbta co chceta.
  doceń 1
 • diatryba
  06.01.2013 11:41
  Piekło sumienia

  Otóż wpadł sobie kiedyś imć szczur do śmietany, a że garniec wysoki, i nic do odbicia, zrezygnowany stracił swoją wolę życia. Słabł, choć przebierał niemrawo łapkami, eutanazja to była? Cóż, osądźcie sami. Inny szczur też po czasie wpadł w taką pułapkę, spojrzał w górę i westchnął: - gdzie zahaczę łapkę? Beznadzieja! Tu nie mam wprost NIC do odbicia! Ale się nie poddawał! Bo miał WOLĘ ŻYCIA! Wciąż przebierał łapkami (czyżby wierzył w cuda?), aż ze śmietany wyszła spora masła gruda. Nie wiedząc o tym podłych egoistów micie, odbił się od niej mocno, uratował życie! Nie miał wyjścia (idiota?), a walczył zaciekle! Eutanazja? Na takich już czekają w piekle. Wierzący, ateista? A co to odmienia? Jest piekło tu na Ziemi, to piekło sumienia!
  doceń 2
 • diatryba
  07.01.2013 07:03
  Nie chcę brać udziału w tej farsie, dlatego wyrażam jasno zdanie jakie mam na temat eutanazji. Skandalem jest robienie z niedoinformowanych, ogłupionych ludzi, współtwórców zbrodni. Wola życia powinna górować. Zatracenie instynktu walki o przetrwanie źle rokuje dla przyszłości ludzkiego gatunku. Moją prywatną sprawą jest wypowiedzieć się, co sądzę o rzekomo współczujących chorym, i wychodzącym im na przeciw ze strzykawką pełną "dobrej śmierci". Jak już wspominałem wielokrotnie, w tym jest ogrom egoizmu i zupełny brak miłości.
  doceń 1
 • Leon
  10.01.2013 11:17
  Owsiak nie powiedział o eutanazji.To wyrwane w kontekstu słowa.Powiedział że zaniedbanie geriatrii jest jak eutanazja dlatego polowa puszki na geriatrię...Znowu media sieją zamęt.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama