Nowy numer 08/2020 Archiwum

Cyryl i Metody wygrali

Jednak krzyż i święci w aureoli będą ma słowackiej monecie euro

Już nie ma przeszkód, aby Słowacja mogła wyemitować monety o nominale 2 euro z wizerunkiem swoich narodowych świętych Cyryla i Metodego oraz krzyżem. "Zgodę na motyw religijny wydała Komisja Europejska, a więc moneta znajdzie się w obiegu na terenie całej Unii Europejskiej" - poinformował słowacki minister finansów po spotkaniu z ministrami innych krajów członkowskich w Brukseli. Wypowiedź ministra przytoczyła słowacka gazeta „Cas”.

Po przedstawieniu projektu monety 23 listopada Komisja Europejska poprosiła Słowacki Bank Narodowy o usunięcie insygniów chrześcijańskich tak, aby zachować neutralność religijną. Przypuszcza się, że domagały się tego Francja i Grecja.

Według informacji gazety słowackie ministerstwo finansów miało oświadczyć, że moneta euro z wizerunkiem Cyryla i Metodego byłaby dobrym uzupełnieniem dla motywów będących już w obiegu. Wyjaśniono, że słowacki motyw z dwoma postaciami czczonymi ekumenicznie – pochodzącymi z Grecji misjonarzami Słowian – podkreśla obecność Słowacji w Europie. Moneta z wizerunkiem dwóch narodowych świętych ma upamiętnić przybycie tych misjonarzy przed 1. 150 laty w 863 roku na tereny Księstwa Wielkomorawskiego.

Pod koniec IX wieku bracia Cyryl i Metody z polecenia cesarza wschodniorzymskiego Hadriana II, krzewili wiarę chrześcijańską na terenie Księstwa Wielkomorawskiego i Pannonii, a więc na terenach również obecnej Słowacji. Święci przetłumaczyli m.in. na języki słowiańskie części Biblii oraz teksty liturgiczne. Od 1980 r. święci Cyryl i Metody są patronami Europy, a także wszystkich narodów słowiańskich i Śląska Opolskiego.

« 1 »

Polecamy

 • janekzjanek
  17.12.2012 16:35
  bo z komisja europejską trzeba twardo a nie miętko
  doceń 8
 • Gośc-i-mira
  17.12.2012 17:23
  Chociaż jedna jaskółka wiosny nie czyni, to oby za nią przyleciały inne.
  doceń 6
 • Obywatel
  17.12.2012 20:09
  No proszę, taki malutki kraj się postawił i uzyskał, co chciał. Drugi nieco większy kraik, Węgry, również potrafi mówić o wartościach chrześcijańskich i bronić swojej suwerenności.
  A tymczasem rządzący pewnym dużym krajem nad Wisłą, jednym z większych w UE i największym spośród krajów Europy Środkowej, nadstawiają tylko możnym tego świata plecki do poklepywania.
  doceń 4
 • Stanisław_Miłosz
  18.12.2012 03:30

  Spoko! Czasem trzeba zrobić krok w tył, by z większego rozpędu zrobić pięć do przodu.

  Kto by tam się wpatrywał co na awersie, co na rewersie! Się płaci, się inkasuje i - już. Ważne by wyjść na swoje. By zyskać, trzeba stracić. Bilon się z czasem wycofa (inflacja zeżre), a co się w użyciu nie zużyje będzie na numizmaty dla kolekcjonerów i miłośników precjozów:

  http://niepoprawni.pl/files/images/DSC03113_sr.JPG

   

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama