Nowy numer 42/2020 Archiwum

Lecą głowy na kolei

W czwartek na tory woj. śląskiego, podobnie jak dzień wcześniej, nie wyjadą 92 pociągi, które będą zastąpione autobusami - wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Stanowisko stracił prezes Kolei Śląskich Marek Worach.

Z danych przekazanych służbom kryzysowym przez kolej wynika, że w czwartek będzie utrzymany wprowadzony w środę "urealniony" rozkład jazdy, gdzie część pociągów zastąpiono komunikacją zastępczą. Koleje Śląskie zapewniają, że na głównych trasach województwa - z Gliwic przez Katowice do Częstochowy, a także z Katowic do Bielska-Białej i Wisły Głębce - nie ma zakłóceń. Na liniach Częstochowa-Lubliniec, Katowice-Imielin, Bielsko-Biała-Cieszyn, Bielsko-Biała-Wadowice oraz Wodzisław Śląski-Rybnik-Pszczyna-Czechowice-Dziedzice zamiast pociągów jeżdżą autobusy i busy. Ponadto, według służb kryzysowych, utrudnienia są na trasie do Rybnika, w okolicach Czerwionki-Leszczyn, gdzie stwierdzono pęknięcie szyny. Uszkodzony odcinek pasażerowie muszą omijać autobusami. Problemy mogą potrwać kilka godzin.

Problemy na śląskich torach rozpoczęły się w poniedziałek, dzień po przejęciu obsługi całości połączeń w regionie przez samorządową spółkę Koleje Śląskie. Przyczyną odwoływania pociągów i opóźnień były błędy organizacyjne, awarie taboru i zimowa pogoda.

W środę stanowisko stracił prezes Kolei Śląskich Marek Worach. W czwartek rzecznik marszałka woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska potwierdziła informację o tym, że późnym popołudniem prezes złożył dymisję, a marszałek ją przyjął. Szczegóły mają być przedstawione w czwartek rano podczas specjalnej konferencji prasowej. Marzyńska potwierdziła informacje gazety, zgodnie z którymi Worach miał zataić przed marszałkiem, że toczy się przeciwko niemu proces karny dotyczący spraw sprzed ponad 10 lat, gdy kierował inną firmą.

W związku z chaosem na torach dymisji Woracha domagały się w ostatnich dniach różne środowiska w woj. śląskim, m.in. SLD. Sojusz oraz PiS i Solidarna Polska zapowiedziały także złożenie wniosku o odwołanie marszałka Adama Matusiewicza z PO i pozostałych członków zarządu województwa z PO, PSL i Ruchu Autonomii Śląska.

Informacje o kursowaniu pociągów Kolei Śląskich można uzyskać pod numerem infolinii (32) 428 88 88.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama