Nowy numer 39/2023 Archiwum

Chórem, czyli razem

Publiczność wypełniająca świątynię gorąco oklaskiwała zespoły chórzystów, wspólnie śpiewających na Bożą chwałę.

Chór „Lutnia”, działający przy parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie, już po raz siódmy zorganizował Spotkanie Śpiewacze Chórów Parafialnych Śląska Cieszyńskiego.

Organizatorzy starali się, by przegląd był kolejną okazją do ukazania szerokiego spektrum artystycznych dokonań muzycznych, a przy tym do spotkania śpiewaków różnych wyznań, z różnych okolic.

– Nie zapominamy o tym, że na terenie Śląska Cieszyńskiego działa wiele ewangelickich chórów parafialnych – mówią organizatorzy. I cieszą się, że ich zaproszenia przyjmowane są z radością. Publiczność potwierdza, że koncerty parafialnych chórów są wydarzeniem cenionym przez słuchaczy. Wśród wspierających organizację nie zabrakło także samorządowców: burmistrza Kazimierza Szczurka i starosty Jerzego Nogowczyka.

Dla „Lutni” każde Spotkanie Śpiewacze jest formą uczczenia patronki – św. Cecylii. Nad kształtem Cantate Domino czuwa – jako dyrektor artystyczny przeglądu – Maria Gruchel, dyrygentka „Lutni” i inicjatorka imprezy. O przygotowania troszczy się Krzysztof Ochman, prezes chóru, a całość objął swoim patronatem proboszcz ks. prał. Henryk Satława.

– Trzeba podkreślić, że w pomoc angażują się wszyscy chórzyści, bo z organizacją wiąże się wiele zadań. Spotkania Śpiewacze obejmują wspólną modlitwę, koncert oraz spotkanie integracyjne, połączone z wymianą doświadczeń i agapą – tłumaczy Jadwiga Matuszewska, która jako menedżer „Lutni” dba o pozyskanie sponsorów przedsięwzięcia.

– Jesteśmy wdzięczni, że są tacy, na których zawsze możemy liczyć – dodaje. Tym razem do występu zaproszone zostały: Chór Parafii św. Katarzyny z Czechowic-Dziedzic, Ewangelicki Chór Wyższobramski z Cieszyna i chór „Echo” z Zebrzydowic. Czwartym uczestnikiem koncertu był gospodarz przeglądu. Na zakończenie wszyscy chórzyści zaśpiewali razem, a po koncercie spotkali się w Domu Narodowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast