Nowy Numer 29/2018 Archiwum

List Napoleona sprzedany

"O godz. 3 nad ranem (...) wysadzę Kreml w powietrze" - głosi list cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego z 1812 roku, sprzedany w niedzielę na aukcji w Paryżu za ponad 187 000 euro. Wartość historyczną listu zwiększa fakt, że został napisany szyfrem.

Zakończoną w niedzielę aukcję wygrało paryskie Muzeum Listów i Manuskryptów, które kupiło list za 187 500 euro. Dom aukcyjny Fontainebleau zakładał, że zlicytuje cenny przedmiot za "zaledwie" 15 000 euro.

Pracownicy Fontainebleau podkreślają, że zakupiony list jest wyjątkowy, ponieważ został zapisany szyfrem numerycznym, którego Napoleon używał, by chronić swą korespondencję przed niepowołanymi oczyma.

 

 

« 1 »

Zobacz także

  • Krzysiek
    02.12.2012 18:05
    W prasie rosyjskiej nie spotkał się z oburzeniem, tak jak jakieś domniemane zaniedbania na grobach rosjan w Polsce po drugiej wojnie światowej?
    Wszak jakiś francuzik odgrażał się kremlowi - a kiedy to mało ważne.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama