Nowy numer 22/2020 Archiwum

16 oskarżonym o bluźnierstwo grozi śmierć

W Pakistanie nie widać szans na zniesienie kontrowersyjnego przepisu. Często ustawa jest wykorzystywana do prześladowania chrześcijan

W Pakistanie 16 oskarżonym o bluźnierstwo grozi kara śmierci - poinformowała misyjna agencja "Fides" po tym jak wczoraj Sąd Najwyższy w Islamabadzie orzekł, że chrześcijanka Rimsha Masih nie popełniła bluźnierstwa. 14-letnia dziewczynka z zespołem Downa oskarżona został o zbeszczeszczenie Koranu. "Obecnie w całym kraju karę dożywocia za bluźnierstwo odbywa 20 osób" - donosi agencja powołując się na miejscowe źródła.

Orzeczenie Sądu Najwyższego uniewinniające Rimshę Masih, zdaniem eksperta Wilsona Chaudry z British Pakistan Christian Association nie można traktować, jako sygnału do gruntownej poprawy sytuacji. "Wyrok nie przynosi żadnej bezpośredniej zmiany. Nie ma co liczyć na zniesienie prawa o bluźnierstwie w obliczu niestabilnej sytuacji wewnętrznej" - powiedział Chaudry w rozmowie z agencją "Fides".

Z uwagi na brak jakichkolwiek dowodów Sąd Najwyższy w Islamabadzie uznał oskarżenia imama przeciwko nastoletniej Rimshy za niewiarygodne. Została ona zatrzymana w sierpniu br. jakoby miała spalić kilka stron podręcznika, w którym znajdowały się cytaty zaczerpnięte z Koranu. Policja znalazła jednak dowody na to, że to sam oskarżyciel Maulvi Khalid Jadoona wetknął sporne strony między plik zwęglonych kartek po to, aby wypędzić chrześcijan z ich dzielnicy.

Jak informuje "Fides" wiele innych oskarżonych o bluźnierstwo czeka na proces lub złożyło odwołanie od wyroku sądu pierwszej instancji. Według pragnącego zachować anonimowość muzułmańskiego prawnika 95 proc. oskarżeń jest fałszywych.

W dalszym ciągu nie wiadomo jednak, jaki los czeka Asię Bibi, matkę pięciorga dzieci, która od 2010 r. przebywa w więzieniu, oczekując na wyrok trybunału apelacyjnego.

« 1 »
 • Antoni
  21.11.2012 23:30
  Asia Bibi została ciężko pobita przez muzułmanów, którzy nie zostali za to ukarani. Co więcej, gdy nie chciała zdradzić Chrystusa, skazano ją na śmierć. Już trzeci rok przebywa w ciasnej izolatce, bez okien, WC, w zaduchu, bo brak wentylacji, a temperatury są wysokie. A "cywilizowany" świat wspomaga Pakistan. Może by któraś z polityków UE zamieniła się z nią, chociaż na tydzień?
  doceń 2
 • Shahbaz
  23.11.2012 12:35
  Skoro została ponownie poruszona sprawa Asii Bibi to przypominam, że jest uruchomiona znana międzynarodowa petycja o jej uwolnienie na stronie:

  www.callformercy.com

  ale jest również uruchomiona polska petycja na stronie:

  www.activism.com/pl_PL/petycja/petycja-w-sprawie-uwolnienia-asii-noreen-bibi/35111

  którą warto moim zdaniem podpisać. Każdy gest dobrej woli jest tutaj na wagę złota. Zatem nie bądźmy obojętni!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama