Nowy numer 49/2020 Archiwum

Sekretarz KEP: Jesteśmy w stanie zaakceptować odpis 0,5-0,6 proc.

Jesteśmy skłonni zaakceptować odpis podatkowy w wysokości 0,6 - 0,5 proc. - powiedział w wywiadzie dla PAP sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, mówiąc o zastąpieniu odpisem Funduszu Kościelnego.

- Chcemy poznać argumentację rządu, dlaczego jest tak optymistycznie nastawiony i uważa, że odpis 0,3 proc. pozwoli utrzymać finansowanie Kościołów na dotychczasowym poziomie. Poprosiliśmy o przedstawienie symulacji, która pokazałaby jak na przestrzeni 10 lat kształtował się odsetek osób dokonujących odpisu 1 proc. na organizacje pożytku publicznego, dlaczego odsetek ten oscyluje w granicach 38 proc. Mówienie, że w przypadku odpisu na Kościół odsetek osób dokonujących odpisu będzie dużo większy jest - według naszego zrozumienia - założeniem zbyt optymistycznym - powiedział sekretarz .

- Mówiliśmy początkowo o 1 proc., ale jesteśmy skłonni do kompromisu i obniżenia wysokości odpisu do 0,6 - 0,5 proc. - dodał i ocenił,że parlament nie jest miejscem, w którym należy dyskutować punkty umowy między Kościołem a rządem i że kwestie te powinny być zawarte w bilateralnej umowie pomiędzy rządem a episkopatem.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama