Nowy numer 14/2020 Archiwum

Episkopat krytycznie o Intronizacji

Myślenie, że wystarczy obwołać Chrystusa Królem Polski a wszystko zmieni się na lepsze, trzeba uznać za iluzoryczne, czy wręcz szkodliwe dla rozumienia i urzeczywistniania Chrystusowego zbawienia w świecie – przekonują polscy biskupi.

 Tymczasem tzw. ruchy intronizacyjne zabiegają o ogłoszenie Chrystusa królem Polski. Z tego powodu Episkopat wydał specjalny list pasterski „O królowaniu Jezusa Chrystusa”, który zostanie odczytany w kościołach w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata obchodzoną w tym roku 25 listopada.

Episkopat nie zgadza się z ideą intronizacji i odwołując się do Biblii wyjaśnia na czym polega królowanie Chrystusa. Przypominają, że wprawdzie przed Piłatem Jezus wyznał, iż jest królem, ale wcześniej powiedział, że jego królestwo nie jest z tego świata.

„Nie trzeba więc Chrystusa ogłaszać królem, wprowadzać Go na tron – piszą biskupi. Trzeba natomiast uznać i przyjąć Jego królowanie, poddać się Jego władzy, która oznacza moc obdarowywania nowym życiem, z perspektywą życia na wieki” – czytamy w liście. Biskupi zachęcają wierzących, aby „umiłowali Jezusa do końca” i zawierzyli Mu swe rodziny. Apelują także o „podjęcie posługi miłości miłosiernej i posłuszeństwo tym, których ustanowił pasterzami”.

Biskupi uważają, że konieczne jest szerokie otwarcie drzwi Jezusowi i oddanie Mu swego życia, bowiem – jak zaznaczają – „gdy dokonamy tego w naszych domach i parafiach, zmieni się oblicze naszej Ojczyzny i Kościoła”.

List Episkopatu „O królowaniu Jezusa Chrystusa” został przyjęty podczas 359 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w dniach 2-3 października w Warszawie.

Przypomnijmy, że już w marcu bp Andrzej Czaja zapowiedział dokładną ewidencję grup, które w Polsce i w środowiskach Polonii, odwołują się do idei intronizacyjnych. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary przypomniał wówczas w rozmowie z KAI, że biskupi absolutnie nie zgadzają się z ideą intronizacji Chrystusa na króla Polski.

„Dotychczasowe rozpoznanie pokazuje, że oprócz nurtów, z którymi nie można prowadzić dialogu ze względu na uporczywość trwania przy swoim – chodzi tu o ks. Kiersztyna i ks. Natanka – mamy trzy, które wymagają otwarcia się na nie i podjęcia duszpasterskiej troski” – powiedział KAI bp Czaja.

Wśród środowisk, z którymi dialog jest możliwy, biskup wymienił wówczas Ruch Intronizacji Serca Jezusowego prowadzony przez redemptorystę, o. Jana Mikruta, Rycerstwo Jezusa Chrystusa Króla i krąg będący dziedzictwem działania księży Natanka i Kiersztyna w środowiskach polonijnych. Bp Czaja zaznaczył jednocześnie, że w tych ostatnich środowiskach nie wszyscy są skłonni do współpracy z Episkopatem.

Ks. Tadeusz Kiersztyn zginął w wypadku samochodowym w sierpniu br.

W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozwijają się równolegle - choć mają wspólną inspirację - dwie odrębne inicjatywy: intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa i intronizacji Jezusa na Króla Polski.

« 1 »

Polecamy

 • Orwell
  17.11.2012 10:26
  Jezus sam powiedział że Jego królestwo nie jest z tego świata,koronę już od nas otrzymał-CIERNIOWĄ,więc po co to wszystko?Bądźmy wierni przynajmnej dwóm przykazanią, miłości do Boga i bliźniego a sami zobaczymy że świat stanie lepszy.
  doceń 3
 • Henryk 33
  20.11.2012 06:51
  Faustyna Kowalska miała posłanie o Miłosierdziu Bożym,takie same posłanie miała Rozalia Cielakówna z posłaniem Chrystusa Króla z prośbą ze strony Jezusa o Intronizację! Jan Paweł II zwrócił uwagę na tę postać Rozalii to uczyniła jego POKORA,taka pokora jaką miał Król Kazimierz kiedy ogłosił Matkę Jezusa na Królową Polski,choć już wcześniej ten tytuł był jej nadany według nauki Kościoła : zaraz po wniebowzięciu została koronowana ale pomimo tego dokonano Intronizację a to dlatego ze Szwedzi chcieli poprzez tę wojnę zniszczyć naszą wiarę,czy episkopat nie widzi ze mamy dzisiaj gorszych od Szwedów zagrożenie ??? Tym zagrożeniem jest Liberalizm i czy nie widać tego gołym okiem co się dzieje w Polsce co się stało z episkopatem co by dzisiaj zrobił Kardynał Stefan Wyszyński i ksiądz Jerzy Popiełuszko ???? oczywiście ze oddali by życie za PRAWDĘ.Pan Jezus Już wcześniej odpowiedział Piłatowi : Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu.Czy nie warto słuchać Jezusa poprzez to posłanie Rozalii Cielakównej ??? a co będzie kiedy episkopat stanie po śmierci przed Chrystusem Królem ??? jak to możliwe ze dzisiaj wierni są modrzej-ci od episkopatu,oczywiście ze tutaj dominuje bardziej pokora serca i bojaźń Boża !!!! mało modlitwy za nasz episkopat !!!!!
  doceń 0
 • Odys
  10.05.2014 18:56
  A jedna,Pan Jezus w jednym z objawień Niemieckiej wizjonerce przekazał,że Biskupi błędnie uważają,że chodzi o przyjecie Chrystusa jako króla w sercu człowieka,i że Jemu chodzi o to aby zostać królem danego kraju ,tak jak Maryja została obwołana naszą królową.Królową Polski.Wtedy,mówił tej wizjonerce,przejmie władzę i będzie tak jak On chce.Możemy chyba tylko pomarzyć aby sprawy w Polsce wreszcie toczyły się po myśli Boga.
  Modlę się i proszę o modlitwę wszystkich o światło Ducha Świętego dla biskupów w Polsce,bo najwyraźniej nie ma w nich złej woli,a tylko pewne niezrozumienie
  doceń 0
 • WAR
  25.03.2015 11:39
  czy jacyś tam buddyści (o których religii osobiście nie mam najlepszego zdania) czy mahometanie (jw) będący obywateami naszego kraju mają być pozbawieni obywatelstwa w związku z intronizacją?
  doceń 5
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane