Nowy numer 49/2020 Archiwum

Tusk: Nie ma większego przekleństwa niż wojna między braćmi

Nie ma większego przekleństwa niż konflikt domowy, niż wojna pomiędzy braćmi - powiedział premier Donald Tusk w niedzielę w Kosowie, gdzie spotkał się z polskimi żołnierzami i policjantami służącymi w międzynarodowych misjach.

Nie ma nic cenniejszego niż bezpieczna ojczyzna z wewnętrznym pokojem. Polska jest dzisiaj bezpiecznym państwem i bezpiecznym domem dla swoich obywateli (...). Ale jak łatwo jest utracić bezpieczeństwo i dobrą reputację, wiedzą mieszkańcy tej ziemi" - powiedział premier.

"Dzisiaj tu, w Kosowie, każdego z nas, każdego Polaka, nachodzi refleksja o tym, jak różne mogą być wymiary niepodległości. Odzyskiwaliśmy swoją niepodległość w tym samym czasie, w którym o tę niepodległość walczyły narody byłej Jugosławii" - powiedział szef rządu na uroczystym apelu.

"My w Polsce szczególnie mocno doświadczyliśmy tego, co znaczy konflikt, co znaczy zagrożenie - i może dlatego wiemy tak dobrze, że nie ma większego przekleństwa niż konflikt domowy, niż wojna pomiędzy braćmi. Wy dzisiaj tutaj pilnujecie tego, by nie powtórzyło się przekleństwo domowych konfliktów i waśni, które tak bardzo podzieliło i zdewastowało kraje byłej Jugosławii" - podkreślił, zwracając się do polskich funkcjonariuszy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama