Nowy numer 21/2023 Archiwum

Powstaje komiks o gen. Stanisławie Maczku

Wydawnictwo ukaże się w przyszłym roku.

"Komiks będzie opowiadał o walkach dowodzonej przez gen. Maczka motorowej 10. Brygady Kawalerii we wrześniu 1939 r. na Podkarpaciu. Jego oddziały m.in. w okolicach Rzeszowa i Łańcuta zadały wtedy znaczne straty Niemcom" - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, który jest wydawcą publikacji.

Autorami komiksu są Sławomir Zajączkowski i Maciej Mazur. Ich publikacja będzie czwartym komiksem wydanym przez rzeszowski IPN.

"Wcześniejsze przypomniały postać prezesa IV zarządu zrzeszenia +Wolność i Niezawisłość+ ppłk Łukasza Cieplińskiego, odbicie 11 żołnierzy Armii Krajowej z aresztu UB w Brzozowie oraz cichociemnych wywodzących się z Podkarpacia" - dodała Waksmundzka-Szarek.

Gen. Maczek brał udział w I wojnie światowej, a potem w wojnie polsko-ukraińskiej oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Po kampanii wrześniowej 1939 r. przedostał się do Francji. W kampanii francuskiej 1940 r. dowodził 10. Brygadą Kawalerii Pancernej. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii zorganizował i dowodził 1. Dywizją Pancerną.

Od sierpnia 1944 r. dywizja uczestniczyła w walkach w Europie północno-zachodniej. Pod Falaise w Normandii stoczyła największą bitwę, która miała duży wpływ na zwycięstwo wojsk alianckich. Dywizja gen. Maczka wyzwalała północno-wschodnią Francję, Belgię i Holandię. Wojnę zakończyła w rejonie bazy niemieckiej marynarki wojennej Wilhelmshaven.

Po zakończeniu II wojny światowej gen. Maczek pozostał na emigracji. Zmarł w wieku 102 lat w 1994 r. w Edynburgu. Konferencje przypominającą gen. Maczka i jego żołnierzy zorganizowali rzeszowski oddział IPN i Muzeum-Zamek w Łańcucie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast