GN 47/2020 Archiwum

Za mantrę już dziękujemy

MaterCare to mocny przykład zaangażowania środowisk katolickich w praktyczną pomoc kobietom w ciąży. Warto to pokazywać.

6 milionów dolarów dotacji z Kanadyjskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (CIDA) przyznano proaborcyjnej Planned Parenthood, która tym razem chce "wyedukować" kobiety Afganistanu, Bangladeszu, Mali, Sudanu i Tanzanii. Tym czasem, założona w 1995 roku przez prof. Roberta Walleya, MaterCare International, zrzeszająca katolickich położników i ginekologów na wsparcie kanadyjskiego rządu nie ma co liczyć.

"To smutna ironia, że MaterCare International, której misją jest dostarczanie pomocy matkom w ciąży, pomoc noworodkom i troska o zdrowie dzieci, poprzez różne inicjatywy, szkolenia i badania nie kwalifikuje się do rządowej dotacji. Wszystkie propozycje MCI zostały odrzucone przez CIDA" pisze na łamach "Western Catholic Reporter" biskup Frederick Henry, z diecezji Calgary w Kanadzie (zob.: Kenyan mothers helped by doctors)

Szacuje się, że rocznie ok. pół miliona kobiet z krajów rozwijających się umiera w czasie porodu, a blisko 9 mln dzieci nie dożywa 5 roku życia - informuje MaterCare. Wielu z tych zgonów można by zapobiec zapewniając szerszy dostęp do publicznej opieki zdrowotnej i podstawowych usług położniczych - podkreśla organizacja.  Do takich działań trzeba jednak serca, a nie ideologicznego bełkotu o "prawach brzucha" i podobnych dyrdymałów.

Więc Bogu niech będą dzięki (właśnie tak!) za organizacje takie jak MaterCare. Aktualnie MCI rozpoczyna realizację kolejnego projektu - w Kenii, która jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników umieralności okołoporodowej w Afryce. Przy porodzie umiera co dziewiętnasta kobieta. Dla porównania - w Polsce i Kanadzie umiera jedna kobieta na 20-30 tysięcy porodów. W małych wioskach położonych w najuboższych krajach, poza obszarem zainteresowania mediów i opinii publicznej, młode kobiety umierają w wyniku krwotoku lub powikłań okołoporodowych - informuje MaterCare Polska.

MCI przy pomocy Wikariatu Apostolskiego Isiolo (centralna część kraju) planuje przeprowadzać szkolenia z zakresu położnictwa w rejonach gdzie praktycznie brak położnych i pielęgniarek. Trwa zarazem budowa szpitala dla kobiet w ciąży w Isiolo.

MaterCare to mocny przykład zaangażowania środowisk katolickich w praktyczną pomoc kobietom w ciąży, matkom i dzieciom. Warto to pokazywać. Może w końcu, kiedyś, co nie co dotrze do tych, co powtarzają jak mantrę, że "Kościół tylko gada a nic nie robi" (swoją drogą skąd li ta "wiedza" oszałamiająca?).

A w naszym kontekście lokalnym warto przypomnieć niedawne słowa biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, iż instytucje kościelne "służą swą gotowością udzielania wielorakiej pomocy matkom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej" (zob.: O tym trzeba mówić)

Kto szuka na pewno znajdzie. A kto nie ma uprzedzeń, ten zobaczy.

Polska strona MaterCare: http://www.matercarepolska.pl/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Fotoreporter, dziennikarz

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017, Nagrodę im. Stanisława Szwarc Bronikowskiego w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Laureat nagrody „Ekologia w obiektywie" za zdjęcie przedstawiające dzieci z nigeryjskiej wioski przy jednej ze studni wybudowanej dzięki akcji „Małego Gościa Niedzielnego". Publikował w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Prowadzi fundację pomagającą w Ugandzie i Kenii (budowa studni głębinowych, wsparcie edukacji). Jego mottem są słowa kard. Charles'a Lavigerie, założyciela Ojców Białych „Pokochajcie Afrykę!".

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także