Nowy numer 47/2020 Archiwum

Kukiz: „Marsz – TAK! Kobylański – NIE! Nara!”

Wokalista odchodzi z komitetu honorowego Marszu Niepodległości. „Bez przesady. NIE BĘDĘ z nim w jednym Komitecie. I myślcie sobie co chcecie. Z Ku-Klux-Klanowcem również mi nie po drodze. Amen” – zaznacza Kukiz.

„Panie Robercie, w związku z udziałem pana Kobylańskiego w Komitecie Honorowym tegorocznego Marszu Niepodległości proszę o wykreślenie mojego nazwiska z tegoż Komitetu.” – napisał artysta na swoim fejsbukowym profilu. Muzyk prosi również, aby w przyszłości informowano go o składzie osobowym komitetu.

Paweł Kukiz zaznacza, że kategorycznie nie zgadza się z wypowiedziami Kobylańskiego na temat Żydów, które ten upubliczniał na antenie Radia Maryja. „Bez przesady. NIE BĘDĘ z nim w jednym Komitecie. I myślcie sobie co chcecie. Z Ku-Klux-Klanowcem również mi nie po drodze. Amen” – zaznacza Kukiz.

Jan Kobylański to postać kontrowersyjna. Polski biznesmen urodzony w 1923 r. i mieszkający w Urugwaju. W czasie II wojny światowej przebywał w kilku obozach koncentracyjnych. Jednak w 2001 r. Hanna Woysław podważyła oficjalną biografię Kobylańskiego, zarzucając mu, że w Auschwitz-Birkenau nie przebywał. W kolejnych latach oskarżono go o wydanie Niemcom żydowskiego małżeństwa Szenkerów. W marcu 2007, po przeprowadzonym śledztwie, rzecznik prasowy IPN, zaprzeczył stwierdzeniom „Gazety Wyborczej”, jakoby rodzina Szenkerów zginęła w wyniku denuncjacji dokonanej przez Kobylańskiego. Biznesmen jest znany z kontrowersyjnych wypowiedzi i oskarżany o antysemityzm.

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także