Nowy numer 4/2019 Archiwum

Zmarła polska „Matka Teresa”

Nauczała i pomagała chorym w Indiach. Zmarła m. Regina Woroniecka.

23 września zmarła m. Regina (Jolanta) Woroniecka SCS. Była założycielką i pierwszą przełożoną generalną Służebnic Prawdy Bożej Katechetek Rodzin. Urodziła się w Bydgoszczy 12 września 1921 roku. W 1943 roku wstąpiła do Zakonu sióstr urszulanek Unii Rzymskiej, gdzie po ukończeniu formacji podjęła studia w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskawszy tytuł magistra filologii romańskiej oraz magistra archeologii.

W 1969 r. poprosiła o możliwość wyjazdu na misje. Została posłana do Grecji, gdzie pracowała do 1971r. wśród ubogiej ludności Aten. Na krótki czas dojechała także do osady polskiej w Turcji, gdzie mimo grożącego niebezpieczeństwa, razem z polskim kapłanem podjęła „ukrytą” posługę duszpasterską. Następnie Siostra zwróciła się z prośbą o wyjazd do Indii. Tam najpierw podjęła pracę wśród najuboższych w miejscowości Prakash. Podczas pracy wśród zaniedbanych rodzin chrześcijańskich postanowiła za swój priorytet (potem charyzmat zgromadzenia) uczynić ewangelizację w rodzinach.

W 1977 roku m. Regina zdecydowała się pozostać na stałe w Indiach i utworzyła w Mariapura, w diecezji Mysore w południowych Indiach, nowe zgromadzenie o charakterze narodowym. Zgromadzenie Satyaseva Catechist Sisters of the Families uzyskało aprobatę Kościoła i obecnie liczy ponad 150 sióstr ciesząc się wciąż nowymi powołaniami. Siostry pracują w 26 wspólnotach na terenie 7 diecezji (Bangalore, Delhi, Agra, Mysore, Thanjavur, Kannur, Punalur i Varanasi). Posiadają także od kilku lat swoje placówki w Niemczech, a od nie dawna rozpoczęły pracę hospicyjną w Polsce.

« 1 »

Zobacz także

  • Anna S.
    27.09.2012 00:39
    Siostra Regina Woroniecka pojechała do Indii w 1969 roku jako Urszulanka Unii Rzymskiej. Celem jej wyjazdu był polski Ośrodek pomocy trędowatym, tworzący się na południu Indii. Jednak kiedy tam dotarła, wspólnota praktycznie już nie istniała. Ks. Adam Wiśniewski i Barbara Birczyńska postanowili zacząć budować swoje Jeevodaya w innym miejscu jeszcze raz od zera, a ich dotychczasowi pomocnicy wrócili do Polski lub zgłosili się do pracy w innych miejscach. S. Regina, odczytała swoje powołanie do pozostania na tej ziemi i pomocy w edukacji biednej ludności. W krótkim czasie zaczęła gromadzić wokół siebie induskie dziewczęta i powstał zakon o dźwięcznej nazwie Sathya Seva (służba prawdzie). Zgromadzenie rozwija się (ma obecnie ok. 140 członkiń), wyszło już ze swoją działalnością poza teren Indii (Niemcy, w planie Irlandia i Polska), a Matka Założycielka postanowiła na ostatnie lata swojego życia wrócić do ojczyzny i macierzystego zakonu. Uznała, że jej siostry muszą intensywnie zajmować się apostolstwem, a nie nią samą. Obecnie jest już mało sprawna i przebywa w domu sióstr Urszulanek w Poznaniu-Pokrzywnie, a bezpośrednią opiekę nad nią sprawuje jedna z pierwszych duchowych córek, która przyleciała w tym celu z Indii. ( www.jeevodaya.org)
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy