Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pokolenie ni-ni

Blisko 24 proc. hiszpańskiej młodzieży w wieku od 15 do 29 lat należy do tzw. „pokolenia ni-ni”, tzn. tych, którzy ani nie pracują, ani nie studiują. Tak wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Średnia w krajach członkowskich jest dużo niższa i sięga 16 proc. W tej sytuacji Katolicka Konfederacja Rodziców CONCAPA bije na alarm i apeluje o zdecydowaną i odważną reformę systemu edukacji. „Sprawozdanie ukazuje, że kryzysy ekonomiczny, pracowniczy i edukacyjny, których doświadczamy, są ściśle ze sobą powiązane” - czytamy w komunikacie.

W Hiszpanii ponad 50 proc. młodzieży dotknięte jest bezrobociem. Szczególnym przypadkiem jest tzw. „pokolenie ni-ni”. W okresie szybkiego rozwoju budowlanego w Hiszpanii i pokusy dużego zarobku wielu młodych opuszczało szkołę średnią. Po wybuchu kryzysu, który szczególnie dotknął budownictwo, ich sytuacja dramatycznie się pogorszyła. Dzisiaj nie tylko mają po kilka, a nawet kilkanaście lat więcej, ale nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły ani formacji zawodowej.

Panująca sytuacja „powoduje nie tylko rozczarowanie w rodzinach, ale także wielką stratę ludzkiego potencjału w naszym kraju” - uważa CONCAPA. Dlatego pilne jest podjęcie wspólnych działań ze strony rodziny, szkoły, władz regionalnych i centralnych, aby usunąć przyczyny tej sytuacji. Katolickie stowarzyszenie rodziców CONCAPA proponuje m.in. rozwinąć i poprzeć formację rodzin, co wpłynie na lepszą formację dzieci; podjąć „zdecydowaną i odważną” reformę edukacyjną, która uznałaby wolność nauczania i wartość wysiłku; zatrudniać jak najlepszych nauczycieli i usuwać ze środowiska szkolnego wszelką miernotę i brak skuteczności; współpracować z mediami, aby nie tworzyły fałszywych i dalekich od rzeczywistości wzorców młodzieży, która triumfuje bez wysiłku i pracy.

« 1 »

Zobacz także

 • Krzysiek
  19.09.2012 09:04
  >>podjąć „zdecydowaną i odważną” reformę edukacyjną, która uznałaby wolność nauczania i wartość wysiłku; zatrudniać jak najlepszych nauczycieli i usuwać ze środowiska szkolnego wszelką miernotę i brak skuteczności;<<
  Centralizm państwowy ubezwłasnowolnia - zapewnienie "bezpłatnego" szkolnictwa, lecznictwa i czegoś tam jeszcze jest fikcją - tworzy się poczucie, że państwo da. Deprecjonuje to inicjatywę i odpowiedzialność ludzi za siebie.
  Jeżeli założenia są błędne, to kolejne reformy nie przyniosą korzyści tym dla których reformy są robione, lecz jedynie zysk dla reformujących.

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL