Nowy numer 46/2018 Archiwum

Kościół na Bliskim Wschodzie wymiera

„Kiedy Papież przyjedzie do Libanu, my, biskupi z Bliskiego Wschodu, będziemy musieli z nim otwarcie porozmawiać o naszych problemach” – oświadczył chaldejski arcybiskup Kirkuku w Iraku, Louis Sako.

Przypomniał on, że sytuacja chrześcijan w tym regionie świata jest beznadziejna i stale się pogarsza. Wciąż mówi się tylko o demokracji i wolności. Rzeczywistość jest jednak inna. Górę bierze polityczny islamizm. Chrześcijanie są obywatelami drugiej kategorii. Faktycznie nie ma tu dla nich przyszłości. Uciekają, a my nie możemy ich powstrzymać – napisał abp Sako w liście do watykańskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Przypomina on, że z jego ojczyzny wyjechała już ponad połowa chrześcijan. Teraz tendencja ta opanowuje również wspólnoty chrześcijańskie w innych krajach, na przykład Syrii. Kościół na Bliskim Wschodzie wymiera. Wiernym brak też silnego przywództwa w Kościele. To ich zniechęca – podkreśla iracki hierarcha. Postuluje on także wypracowanie arabskiej szkoły teologii, która uwzględniałaby realia życia chrześcijan na Bliskim Wschodzie i przygotowywała do głoszenia Dobrej Nowiny również arabskim niechrześcijanom.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy