Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Portal obozowy już działa

W 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej, IPN uruchomił portal edukacyjny o niemieckich obozach zagłady i obozach koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski - poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

Witryna (truthaboutcamps.eu)  jest dostępny w dwóch językach: polskim i angielskim. Została przygotowana przez historyków IPN, przede wszystkim z myślą o odbiorcach zagranicznych. „Wciąż bowiem pojawiają się w światowych mediach i oficjalnych wystąpieniach wypowiedzi o „polskich obozach śmierci”. Jest to nie do przyjęcia – są to wypowiedzi nieprawdziwe  - wyjaśnił Arseniuk. - Pełną i jedyną odpowiedzialność za stworzenie  „fabryk śmierci”  ponoszą Niemcy - podkreślił.

Na portalu umieszczono podstawowe informacje na temat obozów zagłady i obozów koncentracyjnych utworzonych przez III Rzeszę w okupowanej Polsce. Teksty opatrzone są ilustracjami oraz zdjęciami archiwalnymi. Na witrynie znajduje się także mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie znajdywały się hitlerowskie obozy.

Na okupowanych ziemiach polskich od 1940 r. istniał największy niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau z siecią podobozów. Zginęło w nim ok. 1,1 mln osób, w tym ok. 1 mln Żydów i 70–75 tys. Polaków. 27 stycznia 1945 roku obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną. 

« 1 »

Zobacz także

  • emill
    02.09.2012 17:20
    Brawo, niemcy muszą pamiętać co zgotowały ludźkości.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama