Nowy numer 28/2018 Archiwum

Hańba UE według Ławrowa

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj uważa problem bezpaństwowców w krajach bałtyckich za hańbę całej Unii Europejskiej. Podkreślił, że Moskwa "nie będzie przymykać na to oczu".

Minister mówił o tym na spotkaniu ze studentami Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO), kuźni kadr dla dyplomacji Rosji. 

„Sprawa bezpaństwowców jest najpoważniejszym problemem w naszych relacjach z państwami bałtyckimi. To hańba dla Unii Europejskiej. To hańba również dla NATO, które pozycjonuje siebie już nie tyle jako blok militarny, ile jako szkołę demokracji" - oznajmił szef MSZ Federacji Rosyjskiej.

Ławrow podkreślił, że na Łotwie i w Estonii status bezpaństwowców ma około pół miliona rosyjskojęzycznych mieszkańców, którzy - jak zauważył - nie mogą przez to uczestniczyć w wyborach i referendach.

Minister dodał, że w dialogu z rządami tych krajów i Unią Europejską jako taką Rosja nie będzie przymykać oczu na łamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych.

Europejska Konwencja Praw Człowieka ma charakter umowy międzynarodowej, która zobowiązuje kraje-strony do poszanowania praw człowieka. Do Konwencji przystąpiło dotychczas 47 państw, w tym wszystkie kraje UE. Konwencja umożliwia obywatelom państw-stron odwoływanie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w przypadku, gdy wyczerpane zostaną wszystkie drogi prawne w ich krajach.

Natomiast Europejska Karta Języków Regionalnych i Mniejszościowych to przyjęta w 1992 roku konwencja Rady Europy, służąca ochronie i promocji języków regionalnych oraz języków mniejszości w Europie.

Ławrow wyraził pogląd, że dzieci bezpaństwowców powinny otrzymywać obywatelstwo automatycznie. Jego zdaniem, to samo winno dotyczyć ludzi starszych, którym - jak zaznaczył - trudno już jest opanować obcy język.

Bezpaństwowcy na Łotwie i w Estonii, to osoby, które mieszkając na terytorium tych państw nie otrzymały w 1991 roku ich obywatelstwa. Oba kraje zdecydowały, że ludzie, którzy osiedlili się w nich po zajęciu ich przez ZSRR w 1940 roku, nie otrzymają automatycznie obywatelstwa. Aby je otrzymać, osoby takie powinny zdać egzamin z języka i historii kraju zamieszkania.

Z danych Eurostatu wynika, że na Łotwie bezpaństwowcami jest 17 proc. mieszkańców, a w Estonii - 16 proc.

« 1 »

Zobacz także

 • zgadzam sie
  01.09.2012 13:56
  i ma racje bo traktowanie ludzi ktorzy mieszkają tam od 3-4 pokolen jak nie-obywateli to draństwo. Rosjanie przyjechali tam w 1945 roku na miejsce Niemców wysiedlonych z Kurlandii, Prus Wschodnich, kraju Memel (Klaipedy). Tylko Izrael traktuje tak Palestynczykow jak dzis Lotwa i Estonia Rosjan. Powoli i Litwa wchodzi na droge przesladowan Polakow.
  doceń 0
 • Fryderyk
  01.09.2012 15:19
  Wytłumaczcie mi proszę skąd tak wielu Rosjan znalazło się w tych krajach? Czy są to może potomkowie zesłańców, których sowieckie władze komunistycznej Rosji zesłały tam onegdaj za karę? Lub są to potomkowie moskiewskich funkcjonariuszy nasłanych tam w celu pacyfikacji rdzennej ludności tych państw?
  doceń 1
 • paweł45
  01.09.2012 16:44
  moim zdaniem wszystkie trzy kraje bałtyckie są mocno przewrazliwione na punkcie swojej niepodległości ale też trzeba przyznać że nie bez powodu.Słabością tych krajów jest to że leżą tuż obok Rosji i są po prostu małe.Może połaczenie w jedno federacyjne państwo(to ok.7 mln ludzi) i uregulowanie spraw mniejszości narodowych z innymi krajami dałoby im szanse przetrwania.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama