Nowy numer 13/2020 Archiwum

Kardynał o rozmowach "Uczniów Ratzingera"

"Ekumenizm ma dla Benedykta XVI znaczenie pierwszorzędne"

Fakt obrania przez Ojca Świętego problemów ekumenizmu jako tematu tegorocznego, rozpoczynającego się dziś w Castel Gandolfo spotkania ze swymi byłymi uczniami świadczy, że mają one dla niego pierwszorzędne znaczenie – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Christoph Schönborn OP. Arcybiskup Wiednia należy do głównych animatorów spotkań „Ratzinger Schülerkreis”, odbywających się od 1977 r.

Kard. Schönborn przypomniał, że temat tegorocznej sesji brzmi „Owoce i pytania ekumeniczne w dialogu z luteranami i anglikanami” ze szczególnym odniesieniem do książki kard. Waltera Kaspera „Die Früchte ernten. Grundlagen christlichen Glaubens im ökumenischen Dialog“ ("Zbieranie owoców. Podstawy wiary chrześcijańskiej w dialogu ekumenicznym"), Paderborn-Leipzig, 2011. Referentami podczas kolejnych dni seminarium będą biskup-senior Kościoła ewangelickiego Ulrich Wilckens, wybitny egzegeta, który będzie mówił o rozwoju ekumenizmu między katolikami a luteranami. Z kolei ordynariusz Lozanny, Genewy i Fryburga, dominikanin bp Charles Morerod poruszy kwestie związane z dialogiem z anglikanami. Obecny będzie także kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Fakt obrania przez Ojca Świętego na tegorocznej spotkanie tej problematyki jest znakiem, że dla niego kwestia ekumenizmu ma pierwszorzędne znaczenie” – stwierdził austriacki purpurat.

Odnosząc się do przypadającej za pięć lat pięćsetnej rocznicy Reformacji kard. Schönborn stwierdził, że Kościół katolicki oczekuje dialogu w prawdzie i miłości: prawdzie, która nie ukrywa dramatu podziału między chrześcijanami w Europie, a w konsekwencji także na całym świecie. Jednocześnie wskazał na znaczenie tej wielkiej problematyki jaką jest reforma Kościoła. Jest to tematyka bardzo ważna dla Ojca Świętego, zważywszy na to, co mówi i czego naucza na temat reformy w ciągłości, jako wzoru reformy katolickiej. „Oczywiście w ramach jubileuszu Reformacji będzie się też dużo mówiło o tym, czym jest prawdziwa reforma, jakiej dziś potrzebujemy” – dodał metropolita wiedeński.

Spotkanie w Castel Gandolfo odbywa się przy drzwiach zamkniętych i trwać będzie do 3 września.

« 1 »

Polecamy

 • Beszad
  30.08.2012 15:43
  Beszad
  W niektórych środowiskach katolickich czuje się wyraźny odwrót od ekumeni. Mam jednak nadzieję, że to zjawisko marginalne, bo innej drogi dla chrześcijaństwa, jak przez realizację powołania do jedności, po prostu nie ma. Dlatego z radością obserwuję, że Papież Benedykt XVI, choć pozostaje w otwartości również na lefebrystów, jednak niezbicie realizuje linię Soboru Watykańskiego II. To dla mnie bardzo budujące - to też powinno być znakiem dla nas wszystkich w kształtowaniu takiego dialogu na płaszczyźnie naszej obecności - w każdym środowisku.
 • Savonarola
  30.08.2012 17:06
  Ekumenizm w wydaniu katolickim to obluda Nocy sw.Bartlomieja,gdzie katolicy zaprosili hugenotow na slub gloszac hasla jednosci i pojednania,a potem chwycili za siekiery,noze,widly i zaczeli "przekonywac" protestantow do JEDYNEJ SLUSZNEJ wersji chrzescijanstwa.Papiez na wiesc o "zwyciestwie" katolickiego ekumenizmu (czyli o wymordowaniu kilku tysiecy innowiercow) odprawil uroczysta msze swieta -DZIEKCZYNNA!!! Ekumenizm jest mozliwy tylko tam,gdzie katolicy stanowia mniejszosc,a wiec w Anglii,Holandii,USA,Kanadzie,Australii,Nowej Zelandii,Szwecjii,Danii,Norwegii...-czyli tam gdzie bezrobotni katolicy szukaja lepszego zycia i gdzie idee chrzescijanstwa rozumiane sa bibilijnie,a nie tradycyjnie.
  doceń 0
 • P.
  30.08.2012 21:03
  Ten kardynał trochę mi podpadł przez swoje msze święte dla młodzieży celebrowane przy dźwięki dyskotekowej muzyki. Słuchał go nie będę.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama