Nowy numer 38/2023 Archiwum

Spłonęli za wolny Tybet

Dwóch tybetańskich nastolatków zmarło w wyniku samopodpalenia przed buddyjskim klasztorem w południowo-zachodnich Chinach. Oznacza to, że od 2009 roku było już 51 potwierdzonych przypadków samospaleń - poinformowała we wtorek organizacja Free Tibet z Londynu.

Organizacja podała, że dwóch młodych mężczyzn, 18-letni mnich i 17-letni były mnich, podpaliło się w poniedziałek przed klasztorem Kirti w syczuańskim okręgu Aba. Zmarli jeszcze tego samego dnia po przewiezieniu do szpitala.

Według Radia Wolna Azja, które powołuje się na świadków, nastoletni Tybetańczycy wykrzykiwali hasła potępiające chińską politykę w Tybecie.

Z kolei policja w okręgu Aba oświadczyła we wtorek, że nie ma żadnych informacji o samopodpaleniach, o których chińskie państwowe media donoszą stosunkowo rzadko.

Według wcześniejszego zestawienia Międzynarodowej Kampanii na rzecz Tybetu, w samym okręgu Aba odnotowano co najmniej 27 przypadków samopodpaleń.

Chiny obwiniają o falę samopodpaleń przywódcę duchowego Tybetańczyków dalajlamę, który jednak nigdy publicznie nie potępił ani nie poparł takich aktów. Zdaniem tybetańskich działaczy samopodpalenia są odpowiedzią na twardą politykę chińskich władz w tybetańskich regionach i wezwaniem do powrotu dalajlamy z wygnania.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland podkreśliła w poniedziałek, że USA wzywają Pekin, by "spełnił uzasadnione żądania Tybetańczyków w Chinach dotyczące ochrony praw człowieka, ich sposobu życia, a także do wypracowania tych kwestii na drodze dialogu".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast