Nowy numer 22/2023 Archiwum

Media i świadectwo prawdy

Celem Kongresu Mediów Katolickich jest przede wszystkim spotkanie pracowników katolickich mediów, a także wypracowanie jednego kierunku – modelu pracy i nawiązanie współpracy - powiedział w wywiadzie dla catholic.by abp Kondrusiewicz.

W dniach 24-26 sierpnia br. po raz pierwszy w historii Kościoła na Białorusi podczas I Kongresu Mediów Katolickich spotkają się wszyscy pracownicy katolickich mediów tego kraju. Organizatorzy skierowali również zaproszenie do pracowników mediów świeckich. Dotychczas swój udział w kongresie potwierdziło ponad 100 osób z kraju jak i z zagranicy.

Kongres Mediów Katolickich zostanie zorganizowany z inicjatywy abpa Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mohylewskiego, który w episkopacie Białorusi  odpowiedzialny jest za środki masowego przekazu . Celem kongresu, jak zaznaczył w wywiadzie dla catholic.by abp Kondrusiewicz, jest przede wszystkim spotkanie ludzi pracujących w katolickich mediach, a także wypracowanie jednego kierunku – modelu pracy i nawiązanie współpracy.

Kongres odbywać się będzie pod patronatem Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi. Rozpocznie się 24 sierpnia po południu. Na początku wszystkich uczestników powita bp Aleksander Kaszkiewicz, biskup grodzieński. Oficjalnego otwarcia dokona abp Kondrusiewicz. Do uczestników spotkania zwróci się również abp Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski na Białorusi, a słowo powitania przekaże przedstawiciel ministra informacji.

W pierwszym dniu Kongresu z wykładem wystąpi polski reżyser i scenarzysta filmowy Krzysztof Zanussi. Tego samego dnia przeprowadzi on także praktyczne zajęcia nt. „Jak dawać świadectwo prawdy za pośrednictwem audiowizualnych środków masowego przekazu?”. Wykład nt. „Nowe media – szansą dla ewangelizacji” wygłosi o. Mikoła Myszkouski, naczelny redaktor czasopisma „Credo”. W kongresie zapowiedział także swój udział Thierry Bonaventura, rzecznik prasowy Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE).

W kolejnym dniu (25.08) wykład nt. „Katolickie środki masowego przekazu w Białorusi: przeszłość i przyszłość" wygłosi abp Tadeusz Kondrusiewicz. Wśród prelegentów drugiego dnia Kongresu znajdą się także (m.in.) Paweł Lewuszkan (Łotwa), Alena Kułygina (Ukraina), ks. Andrzej Karpowski – dyrektor Radia Watykańskiego i ks. Aleksander Amialczenia – kierownik jego sekcji białoruskiej.

W trzecim dniu Kongresu wykład nt. „Duszpasterstwo i komunikacja przez internet” wygłosi ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Kongres Mediów Katolickich zakończy się 26.08 w południe uroczystą Mszą św. sprawowaną w grodzieńskiej katedrze pw. św. Franciszka Salezego. Przewodniczyć jej będzie abp Tadeusz Kondrusiewicz. Zostaną rozdane także nagrody tym wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju katolickich mediów na Białorusi.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast