Nowy numer 37/2021 Archiwum

USA: Walka z pożarami trwa

Strażacy wciąż nie uporali się z pożarami w zachodnich stanach USA - Idaho, Waszyngton, Oregon i Kalifornia. Obecnie najpoważniejsza sytuacja panuje w stanie Waszyngton, gdzie żywioł zniszczył 60 domów i ponad 8 tys. ha lasów i zarośli.

Mieszkańcy kolejnych 400 domów w północno zachodniej części stanu Waszyngton, w pobliżu wschodniego krańca Gór Kaskadowych, musieli je opuścić. Gubernator stanu Chrisitine Gregoire ogłosiła stan pogotowania w dwóch okręgach.

Pożarom sprzyja utrzymująca się wciąż susza, wysoka temperatura i silne wiatry. Wciąż powstają nowe ogniska pożarów, których przyczyn nie ustalono. Zdaniem policji i strażaków, częściowo mogą to być przypadkowe zaprószenia ognia, ale nie wyklucza się też zbrodniczych podpaleń. Płomienie rozprzestrzeniają się błyskawicznie i są bardzo trudne do opanowania.

Zdaniem władz stanu Idaho, niektórych pożarów w trudno dostępnych rejonach górskich nie uda się całkowicie ugasić. Dopiero opady śniegu mogą położyć im kres.

Według oficjalnych danych, w całych Stanach Zjednoczonych pożary spopieliły w tym roku ok. 2,4 mln hektarów lasów i zarośli.

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama