Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Na ludową nutę

Występ ukraińskiego zespołu Perłyna Kicmanszczyny z Kicmania na Bukowinie zainaugurował w środę w amfiteatrze w Wiśle (Śląskie) 23. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Impreza odbywa się w ramach 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Ukraińcy podczas występu zaprezentowali bukowińskie, huculskie i zakarpackie tańce ludowe, takie jak gonorysti, lisoruby, kosoi i serbyn.

Podczas pierwszego z trzech konkursowych wieczorów Spotkań na deskach wiślańskiego amfiteatru wystąpili też Słowacy z Rużomberoka, Białorusini ze Stolina, Węgrzy z Sioagardu, Turcy z Gaziantepu, a także pierwszy z trzech reprezentantów Polski - zespół Lasowiacy ze Stalowej Woli.

W Spotkaniach uczestniczy 15 zespołów zagranicznych i trzy polskie. Nasz kraj - obok Lasowiaków - reprezentują Koniaków z Koniakowa w Beskidzie Śląskim i Połoniny z Rzeszowa. Wystąpią także między innymi zespoły z Albanii, Chile, Gruzji, Hiszpanii i regionu Kurdystanu w Iraku.

Celem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata, śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów.

Tydzień Kultury Beskidzkiej przekroczył już półmetek. Koncerty odbywają się także na pozostałych scenach: w Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu i Żywcu. W żywieckim amfiteatrze dobiega końca 42. Festiwal Folkloru Górali Polskiej. Wyniki znane będą w czwartek.

Miłośników folkloru czekają jeszcze dwie tradycyjne imprezy: Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu w Czechach.

49. Tydzień Kultury Beskidzkiej zakończy się 5 sierpnia. Impreza nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta i regiony.

 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama