Nowy numer 3/2021 Archiwum

To dla nich piąte igrzyska

Kajakarka Aneta Konieczna, młociarz Szymon Ziółkowski, żeglarz Mateusz Kusznierewicz oraz wioślarze Adam Korol i Marek Kolbowicz będą walczyć w Londynie o olimpijskie medale po raz piąty w karierze. To najbardziej doświadczona grupa w polskiej reprezentacji.

Wszyscy debiutowali w Atlancie w 1996 roku i potem brali udział w kolejnych igrzyskach.

Najwięcej razy na podium stawała Konieczna, która ma w dorobku brąz z Sydney (2000) i Aten (2004) oraz srebro z Pekinu (2008). Wszystkie trzy krążki zdobyła w konkurencji K-2 500 m. W stolicy Wielkiej Brytanii 34-letnia kajakarka wystąpi w K-1 500 m i K-4 500 m.

Dwa medale wywalczył w klasie Finn Kusznierewicz. 37-letni żeglarz, który obecnie pływa w klasie Star z Dominikiem Życkim, triumfował w Atlancie, zaś w Atenach był trzeci.

Mistrzami olimpijskimi są także wiosłujący w czwórce podwójnej Korol i Kolbowicz (2008) oraz lekkoatleta Ziółkowski (2000).

W liczącej 218 osób polskiej reprezentacji jest 124 debiutantów.

Dwoje zawodników co prawda startowało już w Pekinie, ale w Londynie po raz pierwszy wystąpią w biało-czerwonych barwach. Cztery lata temu pływaczka Aleksandra Putra reprezentowała Francję, zaś ciężarowiec Arsen Kasabijew - Gruzję.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama