Nowy numer 20/2022 Archiwum

Rocznica publikacji "Humanae Vitae"

25 lipca mijają 44 lata od publikacji ostatniej encykliki Pawła VI „Humanae Vitae”. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych dokumentów tego Papieża, który wzbudził wiele komentarzy i kontrowersji.

Do dzisiaj pozostaje podstawowym dokumentem Kościoła katolickiego dotyczącym etyki małżeńskiej.

Encyklika podejmuje m.in. temat miłości małżonków, nierozerwalności małżeństwa, odpowiedzialnej prokreacji i istoty aktu małżeńskiego. W sposób jednoznaczny potwierdza naukę Kościoła w tej kwestii i opowiada się przeciw sztucznym metodom regulacji urodzin, a więc antykoncepcji, działaniom wczesnoporonnym i aborcji.

We wstępie do polskiego wydania dokumentu kard. Karol Wojtyła napisał wówczas m.in., że „światło encykliki wydobywa na jaw sprawy odwieczne i stawia je w kontekście współczesności. Wiele faktów i okoliczności przekonywa nas, że światło to przychodzi we właściwym momencie i dla umysłów, i dla sumień, i wreszcie dla tej wrażliwości na sprawy najbardziej ludzkie, jakie łącza się z dziedziną ludzkiej miłości w małżeństwie i z powołaniem rodzicielskim. A jeżeli komuś wydaje się, że to światło razi – to tym bardziej powinien starać się oswoić z jego błogosławionym oddziaływaniem” – pisał przyszły Papież.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama