Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dla zmęczonych newsami

Tak się już dzisiaj nie pisze. Pogłębiona publicystyka, przydługie wywiady, analityczna wnikliwość – to wszystko jest passé. Bo się nie sprzeda.

Pogłębiona publicystyka, przydługie wywiady, analityczna wnikliwość – to wszystko jest passé. Bo się nie sprzeda. Liczy się krótki news, maksymalnie podrasowany, szybko wydany osąd. To dominujący dziś w mediach trend. Kolejny raz przekonałem się, że tą modą nie przejmują się autorzy „Teologii Politycznej” i, jakby demonstracyjnie, wydają kolejny tom swojego rocznika, zawierający dawkę „ciężkiej publicystyki”.

Tegoroczny temat numeru – „Śmierć i polityka” – jest próbą spokojnego zastanowienia się nad tym, co stało się z Polską od czasu katastrofy smoleńskiej. I to, co jest słabością pisma, ukazującego się raz na rok (czas leci, dochodzą nowe fakty, a rocznik z natury nie nadąża), okazuje się jednocześnie jego siłą. Ile newsów, pośpiesznych komentarzy sprzed 2 lat, roku, miesiąca, dwóch dni – okazuje się nieaktualnych i nieadekwatnych po krótkim czasie? „Teologia Polityczna” jako rocznik ma tę wyższość nad „będącymi na bieżąco” mediami, że może spokojnie przemyśleć to, co się przydarzyło duszy polskiej w ostatnim czasie.

Autorzy zastanawiają się nad tym, jakie są źródła polskiej polityki i dlaczego powaga Krakowskiego Przedmieścia w dniach po katastrofie przegrała z nihilistyczna błazenadą. Jest świetny tekst Agnieszki Kołakowskiej o kulturowym i filozoficznym zjawisku niepowagi. Są też sprawy bardziej „sensacyjne”, jak tekst Pawła Kowala o zainteresowaniu, jakim bezpieka darzyła obecnego Papieża Benedykta XVI. Znakomita lektura dla zmęczonych mędrkującym „na szybko” dziennikarstwem. A że wyżej podpisany też  takie nieraz uprawia – wie, o czym mówi. I też chętnie odpocznie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny