Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dożywocie dla Mubaraka

Sąd w Kairze wydał w sobotę wyroki w sprawie m.in. byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, oskarżonego m.in. o współudział w zabójstwie kilkuset demonstrantów. Przed budynkiem zebrały się dziesiątki demonstrantów domagających się dla niego kary śmierci.

Synowie Hosniego Mubaraka, Alaa i Gamal, a także były szef MSW i sześciu szefów sił bezpieczeństwa z wyprzedzeniem przybyło do sądu, utworzonego ze względów bezpieczeństwa w budynku akademii wojskowej na obrzeżach Kairu - podała oficjalna agencja MENA.

W telewizji pokazano wnętrze sali sądowej, w której zakończy się trwający od sierpnia ub. roku proces, w tym specjalną klatkę, w której oskarżeni usłyszą wyroki.

Mubarak, który ze względu na zły stan zdrowia przebywa w szpitalu wojskowym, zostanie przetransportowany śmigłowcem.

Budynek został otoczony przez kilkuset policjantów. Bronią oni budynku przed szturmem zebranych tam demonstrantów, którzy trzymają zdjęcia ofiar zeszłorocznych protestów i domagają się wyroku śmierci dla byłego prezydenta. "Dobry Boże, zabierz Mubaraka i jego wspólników" - krzyczą.

83-letni Mubarak, który jest chory i na salę sądową był wwożony na noszach, odpowiada za współudział w zabójstwie demonstrantów i korupcję, a jego synowie, Alaa i Gamal, są oskarżeni o korupcję i manipulacje giełdowe związane ze sprzedażą jednego z banków.

Oskarżenie żądało kary śmierci dla Mubaraka, a także sześciu dowódców służb bezpieczeństwa i szefa MSW Habiba el-Adlego, również oskarżonych o udział w krwawym tłumieniu zeszłorocznych demonstracji. Ostatecznie Mubarak otrzymał karę dożywotniego więzienia.

Mubarak został odsunięty od władzy po 30 latach rządów w wyniku bezprecedensowych protestów na przełomie stycznia i lutego 2011 roku. Ostatecznie ustąpił 11 lutego. Od tego czasu władzę tymczasową w Egipcie sprawuje Najwyższa Rada Wojskowa, a Egipcjanie wybrali parlament w demokratycznych wyborach, a w połowie czerwca w drugiej turze wyłonią prezydenta.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama