Nowy numer 25/2018 Archiwum

Białoruś: Poczobut na wolności

Prezes Rady Naczelnej nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut oraz dwie osoby zatrzymane w piątek przed pikietą zorganizowaną przez ZPB w obronie polskiej szkoły w Grodnie, są na wolności.

Poinformował o tym PAP sam Poczobut.

"Na razie zostałem zwolniony ja, (dziennikarz związany z telewizją Biełsat) Jan Roman i (prezes oddziału ZPB w Wiercieliszkach) Giennadij Picko" - oznajmił Poczobut dodając, że on sam nie był zatrzymany tylko wezwano go do podlegającego MSW inspektoratu wykonywania wyroków jeszcze przed rozpoczęciem pikiety.

"Siedziałem tam od godz. 10 aż do teraz. Otrzymałem oficjalne pouczenie o niedopuszczalności naruszania ustawodawstwa Republiki Białoruś" - powiedział.

Poczobut, który w lipcu 2011 roku został skazany na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za zniesławienie prezydenta Alaksandra Łukaszenki, wyjaśnił, że zgodnie ze swoim statusem musi się stawiać na wezwania do inspektoratu.

Według prezesa Rady Naczelnej ZPB w piątek "zatrzymano w sumie 21 osób, ale to jeszcze niepełna informacja". "Z tego, co słyszymy, na pewno w przypadku części osób będą potrzebni adwokaci, bo będą procesy" - powiedział Poczobut.

Pikieta, zorganizowana przez ZPB przeciwko wprowadzeniu klas rosyjskojęzycznych do polskiej szkoły średniej w Grodnie, odbywała się bez zgody władz.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama