Nowy numer 08/2020 Archiwum

Patriarchat Moskiewski rośnie w siłę

W soborze Chrystusa Króla w Moskwie z udziałem patriarchy Cyryla oraz metropolity nowojorskiego Ilariona, odbyły się uroczystość zjednoczenia rosyjskiego Kościoła prawosławnego poza granicami Rosji z Patriarchatem Moskiewskim.

Oznacza to wielkie wzmocnienie Patriarchatu. Przejmuje on zwierzchność nad blisko 400 parafiami, skupiającymi ok. pół miliona Rosjan żyjących w diasporze na całym świecie. Struktury emigracyjne dysponują wielkim majątkiem, gromadzonym przez pokolenia przez rosyjskich emigrantów.

Rosyjski Kościół prawosławny poza granicami Rosji powstał po zwycięstwie bolszewików w wojnie domowej. Kraj opuściły wtedy setki tysięcy Rosjan, którzy udali się na polityczną emigrację. Prześladowania religii w Rosji spowodowały, że z inicjatywy grupy biskupów działających poza Rosją w 1921 r. w Karłowicach (Sremski Karlovci) jednym z centrów serbskiego prawosławia, odbył się wszechrosyjski sobór dla emigracji oraz Rosjan mieszkających za granicą. Był to początek istnienia samodzielnej rosyjskiej struktury kościelnej na emigracji. Kiedy w 1927 r. władze Patriarchatu Moskiewskiego podporządkowały się komunistom, biskupi na emigracji wypowiedzieli im posłuszeństwo. Dopiero w 2007 r. m.in. dzięki zaangażowaniu w rozmowy prezydenta Putina, doszło do podpisania aktu zapowiadającego połączenie obu struktur. Po pięciu latach rozmów ustalone zostały wszystkie szczegóły unii. Uroczystości w Moskwie formalnie zakończyły rozłam w rosyjskim prawosławiu.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji