GN 3/2019 Archiwum

Sąd odmówił NOP rejestracji m.in. "zakazu pedałowania"

Znak "zakaz pedałowania", krzyż celtycki, orzeł z rózgami liktorskimi oraz ręka z krzyżem i mieczem nie będą prawnymi symbolami Narodowego Odrodzenia Polski. Warszawski sąd odmówił ich zarejestrowania.

Jeszcze w kwietniu Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że partia polityczna nie może mieć zarejestrowanych więcej niż jeden symbol graficzny - poinformowała w środę PAP sędzia Maja Smoderek, rzeczniczka SO ds. cywilnych. Wobec takiego uznania SO nie badał już "zgodności z porządkiem prawnym" dodatkowych znaków, o których rejestrację wnosiło NOP.

Na stronie internetowej NOP podano, że partia zaskarży to postanowienie. Dodano jednocześnie, że "decyzja sądu nie martwi, bo upadły marzenia politycznie poprawnej mniejszości o penalizacji symboli".

Sprawa wcześniejszej rejestracji tych symboli NOP - partii znanej m.in. z wystąpień o charakterze rasistowskim - wywołała wątpliwości RPO, prokuratury i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W październiku 2011 r. SO zarejestrował jako symbole NOP: krzyż celtycki, znak "zakaz pedałowania", rękę z krzyżem i mieczem oraz orła w koronie z krzyżem z rózgami liktorskimi i toporem.

SO oparł się wtedy na opinii biegłych, którzy uznali, że symbolom "nie można przypisać w sposób jednoznaczny treści o charakterze totalitarnym, nazistowskim, faszystowskim, rasistowskim i nienawiści narodowej". Znak "zakaz pedałowania" biegli ocenili jako "obsceniczny", ale bez wątków szerzących nienawiść. "Z treści znaku, który wykorzystuje strukturę i schemat znaku drogowego, wynika jedynie zakaz kontaktów homoseksualnych w miejscach publicznych, co jest zgodne z powszechnie przyjętą obyczajowością, a wszelkie próby doszukiwania się drugiego dna są dowodem przeczulenia" - pisali biegli.

W ocenie prokuratury "zakaz pedałowania" ma charakter "nieprzyzwoitego rysunku" i może być odebrany jako dyskryminujący, a pozostałe symbole "odnoszą się do symboliki faszystowskiej lub nacjonalistycznej". RPO Irena Lipowicz zarzucała sądowi dokonanie wpisu "z przekroczeniem granic swobodnej oceny dowodów w oparciu o opinię biegłych zawierającą błędy merytoryczne".

W styczniu br. Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił apelacje prokuratury i RPO. Nakazał SO ponowne zbadanie zasadności rejestracji symboli. SA podkreślił, że SO oczekiwał od biegłych rzetelnej oceny symboli - czemu autorzy opinii nie sprostali.

SA nakazał SO ocenę, czy wydźwięk "zakazu pedałowania" jest do pogodzenia z konstytucją, która stanowi, że partie zrzeszają się na zasadzie równości obywateli. Zdaniem SA "ostentacyjna dezaprobata wobec osób o orientacji homoseksualnej płynąca z tego symbolu wydaje się być czytelna dla każdego odbiorcy".

SA wskazał też, że w pierwszej kolejności SO ma zbadać, czy możliwe jest zarejestrowanie wielu symboli jednej partii. "Wobec uznania, że nie jest to możliwe, bezprzedmiotowe stało się badanie przez sąd zgodności nowych symboli z polskim porządkiem prawnym" - wyjaśniła sędzia Smoderek.

Po rejestracji z 2011 r. szef NOP Adam Gmurczyk zapowiadał postępowania przeciw tym, którzy "znieważają lub będą znieważać +falangę+, zakaz pedałowania i krzyż celtycki".

Zanim SO zarejestrował te symbole, zwracał się do Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał "niedopuszczalność wydania wyroku" ze względu na braki formalne wniosku sądu o zbadanie zgodności z konstytucją "celów i działania" NOP. Zdania odrębne złożyło wtedy pięcioro sędziów.

« 1 »

Zobacz także

 • brosaczony
  16.05.2012 15:56
  Po pierwsze nie wypowiadam się odnośnie merytorycznej treści znaków. Po drugie chciałbym usłyszeć prawnika, który mi powie konkretnie jaki status mają biegli i co to oznacza, że nie sprostali wydaniu opinii. Czy to znaczy że każda opinia BIEGŁEGO niezgodna z tym co sąd chce usłyszeć jest nieważna? To po co w ogóle biegli są opłacani z moich podatków?
  doceń 1
 • JAWA25
  18.07.2016 11:56
  pytanie czemu NOP w ogóle ma działać legalnie?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy