Nowy numer 39/2023 Archiwum

Niemcy: Tłumy przed Świętą Szatą

Uroczystą Mszą św. w katedrze w Trewirze zakończyła się trwająca cały miesiąc pierwsza w tym stuleciu pielgrzymka do Świętej Szaty

Według informacji diecezji, w tym czasie do tuniki, czczonej jako relikwie szaty Jezusa, pielgrzymowało ponad pół miliona osób, a tylko w ostatni weekend przybyło tam 60 tys. osób. Zakończona 13 maja 20. pielgrzymka do Świętej Szaty i przebiegała pod hasłem: „I połącz to, co jest podzielone”. Przez 31 dni Święta Szata ustawiona była przed głównym ołtarzem w skrzyni z cedrowego drzewa, zabezpieczonej szklaną szybą. Relikwia pokazywana jest publicznie tylko przy okazji pielgrzymek do Świętej Szaty. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1512 r., a trzy ostatnie miały miejsce we latach 1933, 1959 i 1996. Obecna byłą pierwszą w tym stuleciu.

Podczas ostatniego nawiedzenia w 1996 r. po raz pierwszy obecni byli przedstawiciele Kościoła ewangelickiego oraz 10 spośród 11 wyznań należących do Wspólnoty Kościołów Chrześcijańskich z południowo-zachodniego regionu Niemiec. W tym roku, na zaproszenie bp. Stephana Ackermanna, uczestniczyli w niej również przedstawiciele Kościoła Ewangelickiego Nadrenii.

Biskup Trewiru pozytywnie ocenił uroczystości. Podkreślił, że było to wielkie święto wiary . A przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Robert Zollitsch zwrócił uwagę, że było to „entuzjastyczne wyznanie wiary i prawdziwa radość”. - Święta Szata przyciągnęła do siebie ludzi różnych pokoleń, w tym wielu młodych - cieszył się abp Zollitsch.

Legenda mówi, że szatę, o którą żołnierze rzymscy rzucili los przed rozpoczęciem drogi krzyżowej na Golgotę, przywiozła w 326 r. z Jerozolimy do Trewiru cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Św. Helena znalazła tunikę podczas podróży do Ziemi Świętej i ofiarowała ją synowi. Pierwsze dokumenty, mówiące o obecności Szaty w tym niemieckim mieście pochodzą z początku XII w. Wtedy to, 1 maja 1196 r., relikwię wmurowano w nową nawę miejscowej katedry.

W czasie wystawienia Święta Szata znajdowała się przed głównym ołtarzem w skrzyni z cedrowego drzewa, zabezpieczonej szklaną szybą. Relikwia pokazywana jest publicznie tylko przy okazji pielgrzymek do Świętej Szaty. Obecna jest 20. z kolei i pierwszą w tym stuleciu. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1512 r., a trzy ostatnie miały miejsce we latach 1933, 1959 i 1996. Po Mszy św. 13 maja skrzynia została zamoknięta i złożona w miejsce, w którym zazwyczaj przebywa. Termin następnej pielgrzymki nie został jeszcze ustalony.

Tunika, sporządzona bez użycia nici, jest uznawana za symbol jedności chrześcijaństwa. Autentyczności tej relikwii, utożsamianej z tuniką należącą do Jezusa, nie potwierdzili dotychczas naukowcy, choć – ich zdaniem – tkanina pochodzi istotnie z pierwszych wieków po Chrystusie. W tradycji trewirskiej Święta Szata związana jest z rzymską cesarzową, św. Heleną, której syn Konstantyn Wielki rezydował na początku IV w. właśnie w Trewirze. W tejże katedrze otaczane są też wielką czcią relikwie św. Macieja, sprowadzone w IV wieku również przez św. Helenę, a także relikwie tej świętej patronki diecezji trewirskiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast