Nowy numer 39/2023 Archiwum

Honorowy doktorat dla kard. Bertone

8 czerwca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - poinformowała w środę rzeczniczka uczelni Monika Wiertek.

Senat Uniwersytetu Papieskiego nadał kard. Bertone godność doktora honoris causa za badania naukowe w zakresie prawa kanonicznego i znaczący wkład w prezentację i popularyzację zasad nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego we Włoszech i na forum międzynarodowym.

"Doceniono także zasługi kard. Bertone w budowaniu współpracy pomiędzy Stolicą Apostolską a wieloma państwami świata, w tym jego zasługi dla rozwoju współpracy Stolicy Apostolskiej z Polską. Dzięki jego życzliwości i pomocy Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie została przekształcona w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II" - powiedziała PAP Wiertek.

Kardynał Tarcisio Bertone urodził się w 1934 r. Po uzyskaniu licencjatu z teologii na Salezjańskim Wydziale Teologicznym w Turynie, kontynuował studia w Rzymie na Papieskim Ateneum Salezjańskim, gdzie uzyskał licencjat i doktorat z prawa kanonicznego. W 1967 r. objął katedrę teologii moralnej szczegółowej na Ateneum Salezjańskim, które z czasem zostało przekształcone w Papieski Uniwersytet Salezjański, na którym wykładał przez dziesięć lat.

W 1976 r. został poproszony o kierowanie Wydziałem Prawa Kanonicznego, na którym wykładał kościelne prawo publiczne do 1991 r. Na uczelni pełnił również funkcje kierownicze, był m.in. rektorem Uniwersytetu Salezjańskiego.

W czerwcu 1995 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Powierzył mu m.in. publikację trzeciej części tajemnicy fatimskiej. W październiku 2003 r. został ogłoszony kardynałem przez papieża Jana Pawła II. We wrześniu 2006 r. papież Benedykt XVI mianował kard. Bertone sekretarzem stanu, a w kwietniu 2007 r. kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego.

Kard. Bertone ma już doktoraty honoris causa KUL oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast