Nowy numer 25/2018 Archiwum

Śmierć pioniera "Kościoła ukrytego"

W Bratysławie zmarł wczoraj w wieku 87 lat ks. Vladimír Jukl – jeden z pionierów „Kościoła ukrytego” na Słowacji, organizator „małych kręgów” młodzieży, więzień polityczny.

Jego pogrzeb odbędzie się 8 maja w katedrze św. Marcina w Bratysławie, a Mszy św. będzie przewodniczył tamtejszy metropolita, a jednocześnie przewodniczący episkopatu, abp Stanislav Zvolenský.

Ks. Vladimír Jukl urodził się w roku 1925 w Bratysławie. Jego ojciec był Czechem, profesorem Akademii Handlowej, zaś matka Słowaczką. W wieku 18 lat poznał wybitnego chorwackiego jezuitę, Tomislava Kolakovićia (1906-1990) i został członkiem założonego przez niego stowarzyszenia „Rodzina”. Uczestniczył też w 1944 r. w Słowackim Powstaniu Narodowym. O. Kolaković stał się jego przewodnikiem duchowym.

Po zakończeniu wojny roku podjął studia wyższe w Pradze, organizując jednocześnie wraz ze swoim przyjacielem Silvestrem Krčmérym małe grupy młodzieży, które poświęciły się apostolatowi laikatu. Już w 1946 roku ze względu za na swoje powiązania z ks. Kolakovićem służba bezpieczeństwa aresztowała ich na cztery tygodnie. Pięć lat później komunistyczna tajna policja ponownie zainteresowała się „Rodziną”. Vladimír Jukl został aresztowany w sierpniu 1951 r. Po dziesięciu miesiącach tortur i przebywania w „izolatce”, jako 27-letni skazany na 25 lat więzienia „za zdradę ojczyzny”. W roku 1965 został warunkowo wypuszczony na wolność. W więzieniu spędził 13 lat, 6 miesięcy i 9 dni. Inni członkowie „Rodziny” zostali skazani w sumie ponad tysiąc lat.

W 1966 roku Jukl z Krčmérym założyli pierwszy tajny uniwersytecki krąg „tajnego Kościoła”. Dwa lata później został zwolniony za kaucją tajny biskup Jan Chryzostom Korec S.I. (obecnie kardynał, emerytowany biskup Nitry). Za jego poparciem obydwaj zaczęli, zgodnie ze wskazaniami Kolakovićia budowanie struktur organizacyjnych „tajnego Kościoła”. Udało się to im stopniowo na każdym wydziale i na każdym roku studiów. Pracując ze studentami, dążyli do tego, aby po powrocie do swoich miejscowości mogli oni stworzyć podobne kręgi.

Pod koniec lat siedemdziesiątych „tajny Kościół” miał już zorganizowaną sieć w całym kraju. W 1971 roku Vladimir Jukl został przez bpa Korca potajemnie wyświęcony na kapłana. Pierwszym publicznym świadectwem siły „tajnego Kościoła” była pielgrzymka młodzieży do sanktuarium maryjnego w Šaštínie w 1984 r., w której wzięło udział około 10 tys. osób. Jeszcze większym wydarzeniem była 7 lipca 1985 pielgrzymka do Velehradu, na Morawach, z okazji 1100 rocznicy śmierci świętego Metodego, z udziałem papieskiego legata, kard. Agostino Casarollego, w której udział wzięło ponad 100 tys. osób, które wygwizdały przedstawicieli reżimu komunistycznego. Równie liczne rzesze wiernych wzięły udział w 1988 r. w pielgrzymce do Nitry.

Od 1990 ks. Vladimír Jukl działał już publicznie. W listopadzie 2009 roku prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Lech Kaczyński odznaczył ks. Vladimíra Jukla Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi. Uroczystość odbyła się 30 listopada w siedzibie Ambasady RP w Bratysławie.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama