Nowy numer 24/2018 Archiwum

„Polacy z natury są różni…”

Polacy z natury są różni, mają różne temperamenty, poglądy, emocje. Jest jednak cząstka wspólna.

Jedną z najpiękniejszych cząstek wspólnoty jest flaga biało-czerwona – mówił podczas uroczystości podniesienia flagi państwowej prezydent RP Bronisław Komorowski. Wciągnięcie flagi państwowej na maszt na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego było punktem kulminacyjny dzisiejszych obchodów Dnia Flagi RP.

Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował, by to święto było dniem łączącym wszystkich Polaków. Podczas obchodów szkoły, jednostki wojskowe oraz przedstawiciele świata kultury i sportu otrzymali z rąk Prezydenta flagi państwowe.

Komorowski podkreślił podczas uroczystości, że zarówno w codziennym życiu, jak i od święta wszyscy potrzebujemy symboli, które łączą i jednoczą. Zaznaczył, że "na tym polega wielkość symboli narodowych, że one łączą, skupiają naród wokół siebie". - Uczyńmy wszystko, aby Dzień Flagi był dniem łączącym Polaków – zaapelował.

Bronisław Komorowski podziękował wszystkim, „którzy podjęli wysiłek na rzecz zbudowania polskiego obyczaju związanego ze świętem flagi polskiej”. - Decyzja polskiego parlamentu sprzed lat wymaga bowiem wspólnej troski i wspólnego działania" - podkreślił. Prezydent podziękowania skierował także do przedstawicieli Kościoła, wojska, harcerzy, organizacji młodzieżowych oraz sportowców.

Podczas uroczystości przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt Pałacu Prezydenckiego wciągnięta została flaga państwowa. Kilkanaście szkół, jednostek wojskowych oraz ludzi sportu zostało wyróżnionych flagą, którą wręczył prezydent Komorowski.

Przed południem prezydent podpisał nowelizację ustawy, wprowadzającą obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach sportowców, reprezentujących kraj. Flagę państwową tradycyjnie wciągnięto również na wieżę zegarową na Placu Zamkowym w Warszawie.

Po południu w Domu Polonii odbędzie się uroczyste spotkanie Polonii Świata z prezydentem. Podczas spotkania nastąpi wręczenie odznaczeń państwowych oraz zainicjowanie Akcji Zułów, poprzez przekazanie na ręce prezydenta pierwszej cegiełki na odbudowę Centrum Józefa Piłsudskiego.
Ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii.

« 1 »

Zobacz także

  • jadzia z pogwizdowa
    03.05.2012 05:48
    A czy tego orzelka na fladze nie mozna zastapic wizerunkiem Matki Boskiej czestochowskiej? W koncu Krolowa Polski jest i nasza oredowniczka,posredniczka, pocieszycielka.No w sumie to dziwne,ze godlem panstwowym w naszej katolickiej ojczyznie nie jest Maryja zawsze dziewica.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama