Nowy numer 25/2018 Archiwum

Imieniny Królowej Beskidów

Dziś zaczyna się wielkie święto w sanktuarium Szczyrkowskiej Wspomożycielki i Królowej Beskidów.

3 maja przez cały dzień odprawiane będą Msze i godzinki ku czci Matki Bożej Kulminacyjnym momentem trzeciomajowych uroczystości będzie suma odpustowa na placu przed sanktuarium o godzinie 11.30 pod przewodnictwem wikariusza prowincjała inspektorii krakowskiej salezjanów, ks. Adama Paszka SDB.

Oprawę muzyczna liturgii zapewni m.in. chór sanktuarium i orkiestra dęta z Brennej.

Podczas uroczystości ku czci Królowej Beskidów na placu przed sanktuarium otwarta zostanie okolicznościowa wystawa z okazji 20-lecia bielskiej edycji tygodnika katolickiego "Gość Niedzielny" oraz 20. rocznicy powstania diecezji bielsko-żywieckiej. Przeprowadzona zostanie także akcja Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego z Krakowa.

Szczyrkowskie sanktuarium na Górce powstało w miejscu, w którym 25 lipca 1894 r. 12-letnia Julianna Pezda zobaczyła po raz pierwszy Matkę Bożą. Udokumentowana tradycja podaje, że od tego dnia Matka Najświętsza ukazywała się tu przez kilka miesięcy. Widzenia były udziałem trzech kilkunastoletnich dziewczynek. Matka Boska objawiła się dzieciom, zachęcając je do odmawiania godzinek oraz modlitwy Anioł Pański. Obiecała również, że w miejscu objawień pojawi się źródełko o cudownych właściwościach i nakazała wybudowanie klasztoru w malowniczej scenerii Beskidu Śląskiego.

21 września 2008 r. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ukoronował cudowny obraz Matki Bożej Królowej Beskidów. Parę złotych koron dla obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem – poświęconych przez Benedykta XVI – wykonano z wotów przynoszonych przez pielgrzymów jako dary wdzięczności za łaski i cuda.

Od pewnego czasu sanktuarium nazywane jest też „Szczyrkowską Górą Błogosławieństw” gdyż pracujący tu kapłani regularnie błogosławią małżeństwa, matki oczekujące potomstwa, dzieci, chorych i osoby uzależnione.

« 1 »

Zobacz także

 • Singer
  03.05.2012 04:08
  Koronowanie obrazow to chyba jakas pomylka.Co to ma wspolnego z nasza wiara w Boga?
  doceń 0
 • Kuba
  04.05.2012 00:00
  Koronowanie Krolowej Polski na Krolowa Beskidow jest co najmniej dziwne.W koncu Beskidy sa w Polsce.Niedlugo kazda wioska bedzie sobie koronowac Matke Boska na swoja wlasna Krolowa,a rzady w Jej imieniu bedzie pewnie spawowal lokalny proboszcz.I o to chodzi!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama