Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wrocław: Gitarowy rekord Guinnessa

7273 gitarzystów zagrało we wtorek na wrocławskim Rynku "Hey Joe" Jimy'ego Hendriksa bijąc Gitarowy Rekord Guinnessa w grze na tym instrumencie. Poprzedni rekord, ustanowiony w 2009 r. także we Wrocławiu, wynosił 6346 osób.

Pierwsi gitarzyści na wrocławskim Rynku pojawili się już na kilka godzin przed rozpoczęciem imprezy. W próbie bicia rekordu mogli wziąć udział wszyscy chętni. Wystarczyło pojawić się z własnym instrumentem i zagrać składający się z pięciu akordów utwór "Hey Joe". Organizatorzy dopuszczali grę m.in. na gitarze akustycznej, klasycznej, basowej i elektrycznej.

W trakcie gry "Hey Joe" gitarzystom zebranym na Rynku towarzyszyli na scenie m.in. młodszy brat Jimy'ego Hendriksa Leon, polski skrzypek Michał Jelonek, który jako pierwszy muzyk niebędący gitarzystą brał udział w biciu rekordu, Stan Skibby, muzyk grający w stylu Jimy'ego Hendriksa oraz lider zespołu T.Love Muniek Staszczyk.

Pierwsza próba bicia Rekordu Guinnessa we wspólnym graniu na gitarze odbyła się w 2003 r. i zgromadziła 588 osób. Sześć lat później, w 2009 r. na wrocławskim rynku utwór "Hey Joe" zagrało już 6346 osób. Przed rokiem impreza zgromadziła 5601 gitarzystów.

W ciągu trzech ostatnich lat sceny z wrocławskiego Rynku wyemitowano ponad 400 razy w telewizjach na całym świecie, m.in w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Emiratach Arabskich, Egipcie, Turcji, Korei, Japonii czy w Iranie.

Z okazji 10-lecia Festiwalu Thanks Jimi, w ramach którego odbywa się Gitarowy Rekord Guinnessa, impreza potrwa dwa dni. We wtorek na Wyspie Słodowej odbędzie się koncert gwiazd, który zwieńczy występ grupy Europe. W środę będzie można natomiast zobaczyć i posłuchać jednego z najwybitniejszych basistów na świecie Markusa Millera.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama