Nowy numer 50/2019 Archiwum

Najlepsze śląskie pejzaże

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na romantyczną podróż po śląskich krajobrazach utrwalonych na obrazach malarzy tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Na prawie 80 pracach prezentowanych na wystawie „Śląskie malarstwo pejzażowe II poł XIX i I poł. XX wieku” podziwiać można śląskie masywy górskie, doliny rzek i widoki miast m.in.: Świebodzina, Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry i innych.

Narodziny malarstwa pejzażowego na Śląsku, podobnie jak malarstwa tego typu w innych regionach Europy, wiążą się z odkryciem przez artystów śląskiego krajobrazu, szczególnie jego najciekawszej części, czyli Karkonoszy i Gór Izerskich.  W XIX europejczycy oszaleli na punkcie turystyki i romantycznych widoków. Młodzi romantycy nie mogli oprzeć się tajemniczemu urokowi malowniczych regionów starego kontynentu.

Jednym z takich tłumnie odwiedzanych miejsce stał się Śląsk, eksplorowany przez artystów w poszukiwaniu ruiny gotyckich zamków i majestatycznych krajobrazów. Romantyczne idee oraz szybki rozwój cywilizacyjny sprawił, że na przełomie wieków XIX i XX na terenie Śląska działało wielu artystów, którzy uczynili z malarstwa pejzażowego swoją specjalność. Część z nich była związana z działającymi we Wrocławiu uczelniami artystycznymi, jednak większość prowadziła własne pracownie.

Zarówno jedni i drudzy łączyli się w różnego rodzaju nieformalne grupy artystyczne, tworzyli kolonie lub stowarzyszenia, w tym najsłynniejsze powstałe w 1922 w Szklarskiej Porębie, Stowarzyszenia Artystów Św. Łukasza. Z czasem w pracach śląskich pejzażystów pojawiły się wyraźne inspiracje nowymi kierunkami w sztuce m.in.: ekspresjonizmem i abstrakcjonizmem. 

 Wystawa to przegląd twórczości najwybitniejszych śląskich pejzażystów. Na ekspozycji znalazły się dzieła 45 artystów tworzących od drugiej połowy XIX wieku do połowy XX stulecia, zarówno pejzażystów, ale i  przedstawiciele innych gatunków, którzy tylko okazjonalnie malowali krajobrazy. Wśród prezentowanych obrazów podziwiać można prace m.in. Adolfa i Hansa Dresslera, Carla Ernsta Morgensterna, Georga Müllera – Breslau, Otto Müllera – Hartau, Alfreda Nickisch, Carla Schrima, Eugena Spiro, Gertrud Staatas, Paula Weimanna, Maxa Wislicenusa i innych.

Ekspozycja  śląskiego malarstwa pejzażowego ma szczególny charakter. Jest to pierwsza publiczna prezentacja tworzonego od ponad 30 lat zbioru malarstwa, będącego wyrazem pasji kolekcjonerskiej profesora Czesława Osękowskiego, rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego.

« 1 »
DO POBRANIA: |

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama