Nowy numer 17/2024 Archiwum

Matoł i katol

Wyobraziłem sobie Jana Pawła II, który maszeruje z transparentem: „Zmiataj matole, idą katole”.

W czasie sobotniej warszawskiej demonstracji w sprawie przyznania koncesji telewizji Trwam w tłumie zauważyłem spory, doskonale widoczny z daleka transparent. „Zmykaj matole. idą katole”.

Wróciłem właśnie z adoracji we wspólnocie, ujrzałem i… zachwyciłem się. Przymknąłem oczy i wyobraziłem sobie Jana Pawła II, który raźno maszeruje z transparentem o matole zwiewającym przed katolami. To chwytające za serce hasło (i krążące wokół niego krzyki: „zdrajca”, „Targowica”) wpisuje się idealnie w klimat Kazania na Górze Jezusa Chrystusa. I jest zapewne dalszym ciągiem listu do Diogneta, który pisał, że chrześcijanie: „kochają wszystkich ludzi, a wszyscy ich prześladują. Są skazywani na śmierć - zyskują życie. (…) Pogardzają nimi, a oni w pogardzie tej znajdują chwałę. Ubliżają im, a oni błogosławią. Obrażają ich, a oni okazują wszystkim szacunek”.
Łatwo wylać „dziecko z kąpielą”. Kilkoma głupimi, drapieżnymi hasłami zniszczyć czyste intencje i zdrowy odruch tłumu.

A Jarosławowi Kaczyńskiemu, który bardzo zatroskany krzyczał do mikrofonu o tym, by zaprzestano wreszcie prześladowania Kościoła, chcę przypomnieć podstawową biblijną prawdę: prześladowanie Kościoła jest normą. Zapowiedzianą przez proroków („znak któremu sprzeciwiać się będą) i samego Jezusa. Wystraszonym uczniom wyjaśniał krótko: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować”, „Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa”.

Na przykład, w formie transparentu o matole. Autorom podobnych haseł gratuluję. Tak trzymać! Alleluja i do przodu.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza