Nowy numer 15/2024 Archiwum

„Cristiada”

Premiera filmu o powstaniu katolików w Meksyku w latach 1926-29 odbyła się w papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum.To pierwszy film fabularny poruszający ten temat i jednocześnie najdroższa produkcja w historii meksykańskiego kina.

Do realizacji  doszło z inicjatywy Pablo Jose Barroso, meksykańskiego producenta filmowego i przyjaciela Deana Wrighta, reżysera filmu. Barroso stał za realizacją w 2006 roku głośnego w Meksyku filmu „Guadalupe”, o objawieniach Matki Boskiej. „Cristiada”, a właściwie „Dla Większej Chwały”, bo taki tytuł teraz nosi film, jest pierwszym filmem twórcy efektów specjalnych do „Władcy Pierścieni” i „Opowieści z Narnii”.

Film Wrighta ma pięciu bohaterów. Większość z nich to postaci autentyczne, które w powstaniu cristeros odegrały ważną rolę. „Nasz film jest historią pięciu zwykłych ludzi, którzy powstali, by walczyć o swoje prawa. Ostatecznie, kiedy znaleźli się w środku tej wojny domowej, musieli zdecydować, co robić i jak daleko mogą posunąć się w obronie wolności – mówił Wright w wywiadzie dla CNN.

20 kwietnia odbędzie się premiera filmu w Meksyku, a na 1  czerwca planowana jest premiera w USA.

Zwiastun:

 

For Greater Glory | Official Trailer | In Theaters 6/1
ForGreaterGloryMovie

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza