Nowy numer 22/2020 Archiwum

Bitwa pod Racławicami na krakowskim dworcu

Bitwa pod Racławicami, stoczona przez wojska Tadeusza Kościuszki z rosyjskim najeźdźcą stała się inspiracją do stworzenia rozlicznych prac artystycznych. Wśród nich jest też makieta przygotowana przez Janusza Króla, potomka jednego z kosynierów.

Na makiecie znajduje się 300 postaci, żołnierzy polskich i rosyjskich, wykonanych ręcznie z drewna lipowego. Makieta ma średnicę 7 m, zajmuje powierzchnię 40 metrów kwadratowych i została wykonana w skali 1:10, tworzą ją figurki 300 postaci wyrzeźbionych w drewnie lipowym, przez grupę artystów z Polski pod kierunkiem Janusza Króla.

Makiecie towarzyszy galeria obrazów nawiązujących tematyką do ziem racławickich. Narracja Andrzeja Seweryna przenosi widza w czasy Insurekcji Kościuszkowskiej, dokładnie opisując przebieg bitwy, jej aspekty wojskowe, znaczenie historyczne i symboliczne. Przybliża on genezę tak bitwy, jak i Insurekcji Kościuszkowskiej, omawia także uwarunkowania geopolityczne w tamtych czasach, tak, aby łatwiej było wychwycić wszystkie szczegóły podczas prezentacji.

Widowisko trwa ok. 20 minut. To doskonała lekcja historii, która przenosi niezauważenie widzów w XVIII wiek, pozwala zrozumieć znaczenie symboliczne i społeczne tej batalii.  Dostępna jest także wersja angielska, francuska oraz czeska. Po obejrzeniu wystawy widzowie przechodzą do galerii obrazów, gdzie zapoznają się ze sztuką inspirowaną tematyką Racławic.

Przy współpracy z Kuratorem Oświaty w Krakowie przygotowana została przez historyków karta pracy do przeprowadzenia 45-minutowej lekcji historii, polegająca na sprawdzeniu wiedzy dzieci i młodzieży dotyczącej okresu Insurekcji Kościuszkowskiej po obejrzeniu wystawy i wysłuchaniu przygotowanego przedstawienia.

Makieta Bitwy Racławickiej wystawiana jest w budynku Dworca PKP /wejście główne przy Galerii Krakowskiej codziennie od 10:00 do 19:00

 

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama