Nowy numer 48/2020 Archiwum

Idzie nowe

Niektórzy gorzko żartują, że warszawskie Dobre Miejsce jest ostatnim bastionem, na którym możemy usłyszeć świeżą muzykę graną przez chrześcijan. 15 kwietnia rusza koncert Debiuty 2012.

„Debiuty” są kontynuacją koncertów „Młodzi Benedyktowi XVI”, które w latach 2006– 2010 odbywały się w Dobrym Miejscu na warszawskich Bielanach. Pierwsza edycja odbyła się 21 maja 2011 roku. Nagrodę publiczności za piosenkę Talitha kum otrzymał zespół Love Story, a nagroda jury powędrowała do Anielsów z Lubaczowa.

Trzeba przyznać, że publika i jury miały nosa, bo to naprawdę najciekawsze młode kapele ostatnich lat. Nic dziwnego, że tym razem zagrają jako gwiazdy.

To Maria Peszek? – zapytałem, gdy po raz pierwszy usłyszałem mruczaną „Czystość w czasach popkultury”. Nie wiedziałem, że realizatorem krążka „Talitha kum” jest Leszek Łuszcz, który produkował krążki tej wokalistki. Płyta Love Story jest jednak przeciwieństwem albumów Marii Awarii. Zwłaszcza w warstwie tekstowej. Jest czyściej. I jaśniej. I bez zbędnych pieprzot. „To oczywiste, piękne jest czyste” – śpiewa Magda Anioł. Świetnie zdaje sobie z tego sprawę ekipa z Raciborza. „Kapela powstała z ogólnego zapotrzebowania na dobry tekst o miłości” – śmieją się muzycy.

– Są już Pudelsi, więc nazwaliśmy się Anielsi – śmieją się młodzi z Lubaczowa. Po raz pierwszy widziałem ich w Świdniku. Zaśpiewane z wielką pasją piosenki od razu wpadały w ucho. Chwytliwe refreny, własne, nieszukające metafor ewangelizacyjne teksty tak spodobały się jury, że młodziutki zespół zgarnął główną nagrodę. Potem bez tremy zagrał na pożegnalnym koncercie Chili my na Festiwalu Stróżów Poranka w Chorzowie.

Poza laureatami ubiegłorocznego koncertu na Bielanach zagrają (w części konkursowej): El Camino, Strona B, PANdamusic i Nacinacze Sykomory. Wydarzenie jest współorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Fundację „Dobra Kultura”, Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce” i sklep „Chrześcijańskie Granie”.

Na www.koncertdebiuty.pl dowiecie się, jak można zdobyć zaproszenie na koncert i poznacie kapele, które biorą udział w konkursie.

Talitha kum - SINGIEL ZESPOŁU LOVE STORY
fmagdalen

« 1 »

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także