Nowy numer 39/2023 Archiwum

Rewolta niemieckich lefebrystów

Nie chcą płacić podatku kościelnego. Nawołują do występowania z Kościoła

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X nawołuje do niepłacenia podatku kościelnego i przekazywania pieniędzy przeznaczonych na ten cel „tym dziełom, które pozostały wierne Tradycji Kościoła”. W swym organie prasowym wydrukowało formularz, za pomocą którego można przekazać państwu wystąpienie z Kościoła.

- Wystąpienie dotyczy tylko i wyłącznie Kościoła rozumianego jako podmiot prawa publicznego. Duża część pieniędzy wykorzystywana jest do opłacania tych organizacji laikatu, rad i funkcjonariuszy, którzy niszczą fundamenty Kościoła – można przeczytać w piśmie.

Zdania na temat skutków państwowego wystąpienia z Kościoła są podzielone. Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych ogłosiła w 2006 roku, że złożenie formularza poświadczającego wystąpienie z wspólnoty w urzędzie nie jest wystarczającym powodem do ekskomuniki. – Omawiamy ten temat z Rzymem – twierdzi przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec abp Robert Zollitsch.

Podatek kościelny w wysokości 8-9 proc. dochodu (w zależności od kraju związkowego) zobowiązani są płacić m.in. katolicy, prawosławni i żydzi. Akt apostazji złożony na ręce urzędnika państwowego likwiduje obowiązek podatkowy. Obecnie wpływy z podatku kościelnego stanowią ok. 2/3 dochodów Kościoła.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast