GN 43/2020 Archiwum

Katowice: Biskup Bernacki emerytem

Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Gerarda Bernackiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej

Biskup Gerard Bernacki został 24 lata temu mianowany biskupem pomocniczym katowickim i posługę tę pełnił do 31 stycznia 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął jego rezygnację, złożoną zgodnie z kan. 411 i kan. 401 § 2 KPK.

Jako biskup pomocniczy katowicki, bp Bernacki pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji katowickiej. Był też egzaminatorem diecezjalnym, członkiem kolegium konsultorów, rady kapłańskiej i duszpasterskiej.

Biskup Gerard Bernacki pochodzi z Książenic koło Rybnika. Urodził się 3 listopada 1942 r. W 1961 r. wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego z  siedzibą w Krakowie. 4 czerwca 1967 r. z rąk biskupa Herberta Bednorza otrzymał święcenia kapłańskie w Katowicach.

Był wikariuszem w parafii w Orzeszu, a później w Bielsko-Białej, gdzie dodatkowo pełnił posługę kapelana szpitalnego. W latach 1973-1977 był rektorem domu rekolekcyjnego w Kokoszycach. Kolejne sześć lat spędził na studiach w Rzymie. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim doktoryzował się w 1980 r. w zakresie teologii życia wewnętrznego, a na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) uzyskał w 1983 r. tytuł doktora nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej.

Po powrocie do kraju, pełnił obowiązki proboszcza w Rybniku, kapelana szpitala w Katowicach, a następnie – od roku 1984 – sekretarza biskupa katowickiego Damiana Zimonia.

18 marca 1988 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej oraz biskupem tytularnym Sala Consilina. Sakrę biskupią z rąk kard. Franciszka Macharskiego przyjął 16 kwietnia 1988 r.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama