GN 43/2020 Archiwum

Jak wygrywać z reżimami?

Sukcesy tandemu Wojtyła-Casaroli w walce z komunizmem pokazują, jak dziś powinien zachowywać się Kościół w relacjach z komunistycznymi reżimami oraz z krajami islamskimi – uważa George Weigel.

Biograf Jana Pawła II i historyk chrześcijaństwa za żelazną kurtyną jest przekonany, że niedawne doświadczenia Kościoła są aktualne również dzisiejszych okolicznościach.

Przede wszystkim historia pokazała, że watykańska Ostpolitik w wykonaniu samego tylko kard. Agostina Casaroliego nie przyniosła żadnych poważnych rezultatów. Miękka linia postępowania względem komunizmu, czyli szukanie nowego modus vivendi, czy jak mawiał watykański purpurat, modus non moriendi, okazało się złudne – pisze Weigel. W jego przekonaniu pozytywne rezultaty przyniosło dopiero uzupełnienie watykańskiej Ostpolitik o misję Jana Pawła II.

Papież Polak nawoływał do moralnej rewolucji w krajach komunistycznych, a jego sekretarz stanu rozwijał kontakty dyplomatyczne. Dzięki temu komuniści nie mogli zarzucić Stolicy Apostolskiej, że wycofuje się z dialogu. Zdaniem Weigela Casaroli i Wojtyła doskonale się uzupełniali, choć nie po myśli watykańskiego purpurata, który sam miał kiedyś wyznać: „Chciałbym pomóc temu Papieżowi, ale widzę, że bardzo się różnimy”. Z sukcesów tego tandemu powinniśmy wyciągnąć wnioski dla naszych czasów – pisze George Weigel na łamach włoskiego czasopisma Vita e Pensiero.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama