Nowy numer 44/2020 Archiwum

Obudził olbrzyma

W dziele ewangelizacji potrzeba współpracy i współdziałania świeckich i duchownych - podkreślił bp Józef Guzdek. Z okazji Pallotyńskiego Roku Jubileuszowego w katedrze polowej w Warszawie odbyła się uroczysta Msza św. W trakcie liturgii ordynariat polowy dziękował siostrom pallotynkom "za ich posługę w wojsku i dla wojska" – jak podkreślił bp Guzdek.

Zachęcając do odkrycia na nowo dzieła i wizji zaproponowanej przez św. Wincentego Pallottiego hierarcha zauważył w homilii, że "był on prekursorem Soboru Watykańskiego II, który sto lat wcześniej zaczął budzić uśpionego olbrzyma, jakim był laikat".

- Św. Wincenty Pallotti odkrył, że w dziele ewangelizacji potrzebne są współpraca i współdziałanie różnych grup w Kościele: kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich. Był przekonany, że współdziałanie wszystkich ochrzczonych, a więc wszystkich odpowiedzialnych za Kościół, może przyspieszyć jego rozwój i przyczynić się do odniesienia sukcesu w dziele ewangelizacji - powiedział biskup polowy.

Bp Guzdek przypomniał również, że św. Wincenty Pallotti łączył w swoim życiu i w swojej posłudze miłość Boga z miłością do drugiego człowieka. Jak podkreślił hierarcha, wiedział on, że dzieła miłosierdzia muszą wyprzedzać nawoływanie do umiłowania Boga i bliźniego.

Dziękując siostrom pallotynkom za ich wieloletnią posługę w ordynariacie polowym bp Guzdek życzył im oraz wszystkim wspólnotom pallotyńskim świeżości wiary, która będzie się wyrażała poprzez osobistą świętość. - Jeżeli ludzie widzą w nas pasję miłowania Boga i pasję służenia bliźniemu, to nigdy nie przejdą obojętnie, bo to prowadzi do zdumienia, które owocuje przemianą serca i angażowaniem się po stronie tych, którzy potrafią zachwycić - zaznaczył biskup.

W Polsce posługuje obecnie ok. 270 sióstr pallotynek.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama