Nowy numer 44/2020 Archiwum

149. rocznica Powstania Styczniowego

Koncertem pamięci w Muzeum Niepodległości oraz apelem pamięci i złożeniem wieńców pod Pomnikiem Krzyżem w Parku im. gen. Romualda Traugutta stolica uczci w niedzielę 149. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Przed południem w Muzeum Niepodległości odbędzie się koncert pamięci w wykonaniu Chóru Surma, w ramach którego zostaną zaprezentowane utwory związane z Powstaniem Styczniowym i inne pieśni patriotyczne. Koncert poprzedzi słowo wstępne przybliżające historię styczniowego zrywu.

Wczesnym popołudniem przed Pomnikiem Krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia gen. Romualda Traugutta i czterech innych członków Rządu Tymczasowego niedaleko Cytadeli będzie miała miejsce główna część obchodów z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz wystawieniem posterunku honorowego i pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i harcerskich przed pomnikiem.

Uroczystość zainauguruje hymn państwowy, później zaplanowano modlitwę w intencji uczestników powstania i recytację wierszy z okresu zrywu. Następnie zostanie odczytany apel pamięci, pod pomnikiem złożone zostaną wieńce i zapłoną znicze, zabrzmi także salwa honorowa. Na zakończenie odegrana będzie Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele władz centralnych i samorządowych m.in. Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz organizacji kombatanckich i harcerskich. Obchody organizuje Muzeum Niepodległości wspólnie z Dowództwem Wojsk Lądowych.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu całych działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama