Nowy numer 24/2021 Archiwum

Globalna walka z pedofilią w Kościele

Międzynarodowe sympozjum na temat walki z pedofilią, zorganizowane we współpracy z Watykanem, odbędzie się w dniach 6-9 lutego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie - ogłosili w czwartek organizatorzy.

W wydanej nocie poinformowano, że w naradzie pod hasłem "Ku uleczeniu i odnowie", mającej wsparcie watykańskich kongregacji i Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej wezmą udział biskupi ze 110 krajowych episkopatów i przełożeni zakonów oraz zgromadzeń z całego świata.

Jest to - jak podkreślono - "globalna inicjatywa Kościoła katolickiego dla obrony dzieci i młodzieży". W sympozjum ma też uczestniczyć ofiara wykorzystywania seksualnego ze strony osoby duchownej. Osoba ta wygłosi przemówienie do delegatów w imieniu wszystkich, którzy zaznali nadużyć.

Wcześniej Watykan wyjaśnił, że celem pierwszego takiego spotkania jest zintensyfikowanie w całym Kościele walki z pedofilią, zapewnienie większego bezpieczeństwa nieletnim w instytucjach kościelnych oraz sprzyjanie prewencji i wysłuchaniu ofiar.

"Nie możemy oddzielać dobra Kościoła od ochrony dzieci przed nadużyciami. Konieczne jest przeciwstawienie się kulturze przemilczania poprzez wychowanie i sprawiedliwość" - powiedział zapowiadając naradę ksiądz Charles Scicluna, promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary, czyli odpowiednik prokuratora w sądach cywilnych, odpowiedzialny za postępowania w sprawie księży-pedofilów.

"Konferencja będzie jednym z etapów długiego procesu, jaki podejmuje Kościół w walce z tymi nadużyciami" - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama