Nowy numer 24/2021 Archiwum

Tajemnicze "zniknięcie" biskupa

Od pewnego czasu 48-letni biskup pomocniczy Joseph Xing Wenzhi z Szanghaju przestał zastępować 95-letniego ordynariusza, bp. Aloysiusa Jin Luxiana podczas oficjalnych ceremonii.

Agencja UCAN uważa, że mianowany w 2005 r. hierarcha został odsunięty. – Zamiast: „Gdzie się podział?”, prawdziwe pytanie brzmi: „Co to zniknięcie oznacza?” – pisze azjatycka agencja katolicka.

10 grudnia 2011 r. w związku z hospitalizacją bp. Jina, jego biskup pomocniczy mógł go zastąpić w trakcie udzielania święceń kapłańskich, jednak uroczystość została przełożona. Bp Xing nie odprawił też w katedrze Mszy bożonarodzeniowej, zaś tuż przed świętami nie on, lecz inny duchowy, ks. Thaddeus Ma Daqin został mianowany nowym wikariuszem generalnym diecezji.

Odsunięcie bp. Xinga chińscy katolicy wiążą z jego obecnością w grudniu ub.r. na VIII Krajowym Kongresie Delegatów Katolickich, nieuznawanym przez Stolicę Apostolską. Podczas obrad został wyłoniony nowy przewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (które ma na celu stworzenie Kościoła narodowego, oderwanego od łączności z papieżem) oraz przewodniczący Rady Biskupów Chińskich (nieuznawanego przez Stolicę Apostolską odpowiednika konferencji episkopatu). Bp Xing, pokazywany przez telewizję, nie miał na sobie ani sutanny, ani piuski, nie wniósł też wkładu w obrady. Za te trzy „nie” spotkała go krytyka. Władze uznały, że jego postawa stanowiła lekceważenie „patriotycznej koalicji” obejmującej Stowarzyszenie i Radę – pisze UCAN.

Honorowym przewodniczącym tej koalicji jest bp Jin z Szanghaju. Jednak jego stosunki z długoletnim (1992-2009) wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia (i faktycznie nim kierującym) Anthony Liu Bainianem były napięte. Hierarcha potrafił wprost go krytykować, zarzucając mu, że to z jego winy w Kościele katolickim w Chinach panuje chaos. Liu torpedował bowiem próby zbliżenia między władzami Chin a Stolicą Apostolską, na czym zależało bp. Jinowi.

Udzielenie 28 czerwca 2005 r. sakry bp. Xingowi uznano za historyczne wydarzenie, gdyż nowy chiński hierarcha Kościoła „patriotycznego” przyjął ją – jak publicznie stwierdził – za zgodą Stolicy Apostolskiej. Przedstawiciele miejscowego urzędu ds. wyznań twierdzili jednak, że Watykan nie miał nic wspólnego z wyborem biskupa, ponieważ desygnowali go wierni, a zaaprobowała rada biskupów „patriotycznych”.

Ks. Xing był wcześniej wikariuszem generalnym diecezji, a od 1990 r. wykładał historię Kościoła i liturgikę w działającym oficjalnie seminarium duchownym. W 1998 r. został jego rektorem. W latach 2003-2004 pogłębiał swoją formację teologiczną w Stanach Zjednoczonych. 17 maja 2005 r. większość spośród 130 przedstawicieli duchowieństwa i świeckich dokonało jego wyboru na biskupa pomocniczego Szanghaju. Chińscy katolicy mieli wówczas nadzieję, że będzie on następcą zarówno ordynariusza diecezji oficjalnej, jak i ordynariusza diecezji „podziemnej”, nieuznawanej przez władze.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama