Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wikipedia strajkuje

Angielskojęzyczna wersja internetowej encyklopedii Wikipedia zostanie w środę o godzinie 6 rano czasu polskiego wyłączona na 24 godziny w ramach protestu przeciwko podjętym w USA inicjatywom ustawodawczym, uznanym za zagrożenie wolności internetu - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronach Wikipedii.

Inicjatywy te kierują się przeciwko praktyce udostępniania w internecie pirackich kopii twórczości intelektualnej. W razie uchwalenia obie ustawy (w tej sprawie) miałyby niszczycielskie skutki dla wolnego i otwartego internetu - głosi oświadczenie utrzymującej Wikipedię fundacji Wikimedia.

Przedstawiony 26 października 2011 roku w Izbie Reprezentantów przez republikańskiego kongresmena Lamara Smitha z Teksasu projekt SOPA (Stop Online Piracy Act - ustawy o wstrzymaniu piractwa internetowego) przewiduje restrykcje wobec zagranicznych oferentów internetu, tolerujących łamanie prawnej ochrony własności intelektualnej.SOPA jest obecnie przedmiotem obrad komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów. Senat będzie 24 stycznia głosować w sprawie kwestii proceduralnych, związanych z rozpatrywaniem PIPA.

Podobne zastrzeżenie zawiera senacki projekt PIPA (Protect Intellectual Property Act - ustawy o ochronie własności intelektualnej), zgłoszony przez demokratycznego senatora Patricka Leahy'ego ze stanu Vermont.

W przypadku SOPA największe kontrowersje budzi zawarta w nim propozycja podporządkowania oferentów internetu sądowym nakazom blokowania dostępu do tych zagranicznych stron internetowych, które udostępniają pirackie kopie. Uważa się to za formę cenzurowania oraz niedopuszczalnego ingerowania w techniczną infrastrukturę sieci. Pod wpływem krytyki kongresmen Smith zasygnalizował już gotowość do kompromisu w tej sprawie.

Wikipedia to wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Powstała 15 stycznia 2001 roku jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów i nieistniejącej już Nupedii. Wikimedią i jej siostrzanymi projektami zarządza  Fundacja Wikimedia będąca organizacją non-profit.

Według danych Fundacji w ciągu miesiąca ich strony odwiedza 474 miliony internautów. Wikipedia dostępna jest w 282 językach, zawiera 20 milionów haseł dzięki ponad 100 tysiącom autorów z całego świata. Baza Fundacji, działającej przede wszystkim dzięki grantom i darowiznom, znajduje się w San Francisco.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama