Nowy numer 24/2021 Archiwum

Miliardy planet

Polscy astronomowie górą! Prestiżowe czasopismo naukowe „Nature” opublikowało wyniki badań polskich naukowców pracujących w Obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego w Las Campanas w Chile. Wynika z nich, że w galaktykach, a przynajmniej w naszej, jest znacznie więcej planet, niż dotychczas przypuszczano.

Polscy badacze twierdzą, że statystycznie wokół każdej gwiazdy krąży przynajmniej jedna planeta. Jeżeli tak jest rzeczywiście, w Drodze Mlecznej jest około 100 miliardów planet!

Do niedawna w ogóle nie wiedziano o planetach poza Układem Słonecznym. Pierwszą taką planetę znalazł polski astronom Aleksander Wolszczan. Dokładnie 20 lat temu, także w czasopiśmie „Nature”, opublikował odkrycie 3 planet krążących wokół pulsara PSR 1257+12 w konstelacji Panny. Do dzisiaj odkryto około 700 planet pozasłonecznych.

Obserwowanie planet innych niż te, które krążą wokół Słońca jest nie lada sztuką. Planety nie świecą jak gwiazdy i są w porównaniu z nimi bardzo małe. Do niedawna znajdowano jedynie ogromne planety porównywalne z Jowiszem i Saturnem. Szybki rozwój metod obserwacyjnych pozwala na coraz częstsze łapanie planet podobnych rozmiarem do Ziemi. Czy na którejś z tych 700 planet odkrytych albo tych, które na odkrycie jeszcze czekają, jest życie? To bardzo prawdopodobne.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się