Nowy numer 42/2019 Archiwum

Portugalia: masoneria i polityka

Przynależność do masonerii jest sprzeczna z wiarą katolicką - przypomina arcybiskup Lizbony.

Przed „bezpośrednim wpływem masonerii na wydarzenia polityczne” ostrzegł przewodniczący episkopatu Portugalii na zakończenie sesji rady stałej tego gremium. Zebrani w Fatimie biskupi debatowali m.in. nad sytuacją społeczną pogrążonego w kryzysie kraju. Wśród pytań skierowanych później przez dziennikarzy do kard. José Policarpo znalazły się także kwestie dyskutowane na forum publicznym, w tym polemika wokół domniemanych powiązań masonerii ze światem polityki i mediów. Zdaniem patriarchy Lizbony „nie ma potrzeby, by politycy publicznie deklarowali przynależność do loży”, choć przyznał realność masońskich wpływów w życiu publicznym Portugalii. Przypomniał przy tym, że zgodnie z nauczaniem Kościoła przynależność do tego rodzaju związków jest sprzeczna z wiarą katolicką.

Przewodniczący episkopatu Portugalii odniósł się także do zagadnień bioetycznych, w tym dopuszczalności aborcji i eutanazji. Chodzi o starania jednej z organizacji obywatelskich, by przeprowadzić referendum nad zlikwidowaniem aborcji na życzenie oraz zabronieniem eutanazji. Z projektem tym zapoznali się biskupi. „Myślę, że nadszedł czas, by dać do zrozumienia całemu społeczeństwu, iż sprawa nienaruszalności życia ludzkiego dotyczy wszystkich obywateli, a nie wyłącznie Kościoła” – stwierdził kard. Policarpo.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL